Devlette hizmet bulamayınca gittiği özel hastaneye 21 bin lira ödedi

Bursa Muradiye Devlet Hastanesi’nde yeterli doktor ve ekipman bulunamadığı için özel hastaneye taşıdığı babasının ameliyatına 21 bin lira alan hastaneyi mahkemeye verdi.

Kasım 2014’te Fatma Chint, babasının beyin kanamasının en ağır biçimi olan anevrizma geçirmesi üzerine Bursa Devlet Hastanesine götürdü. Hastanede yeterli ekipman ve doktorun olmaması sebebiyle Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne gönderilmesi için hastane arandı ancak burada da yatak bulunamadı.

Devlet hastanelerinden hiçbir yardım alamayan Fatma Chint, 56 yaşındaki babasını 300 lira karşılığında ambulansla Bursa Medical Park Hastanesi’ne götürdü. 6 Kasım 2014’te anevrizma geçirirken Medical Park’a giriş yapan hasta 7 Kasım tarihinde ameliyata alındı. 10 gün boyunca yoğum bakımda kalan Chint burada hayatını kaybetti.

Devlette ekipman yok halkta da özel hastane için para yok

Babasının girişini acilden yaparak hastaneye yetiştiren Fatma Chint, annesi ve kendisine yapılan psikolojik baskı altında banka banka hasta kredisi aradığını belirtti. Yurtdışında bulunan abisinin para yollamasıyla sorunu çözen Chint, Medical Park hastanesi görevlilerinin kendilerinden ısrarla ameliyat için para istediğini ve ‘sizin paranız olmasaydı ameliyata almayacaktım’ şeklinde konuştuğunu söyledi.

SGK’dan Medical Park’a ameliyat masrafının 10 katı ceza

Babasının ölümü sonrasında Medical Park’ın bu tutumuna karşı hakkını arama kararı veren Chint, SGK’ya giderek hastane hakkında inceleme başlattı. Özel hastanenin devletle böylesi durumlarda anlaşması olmaması sebebiyle yapılan ödemenin hukuksuz olduğunu ve Chint’in haklı olduğunu belirleyen SGK hastaneyi 21 bin biranın 10 katı 210 bin lira cezaya mahkum etti.

Öldükten sonraki 10 günlük yatak masrafı aldılar

Yaşadıkları üzerine maddi ve manevi tazminat davası açan Chint, hastaneden 21 bin lirayı almak istediğini ancak ödeme yapmayan hastanenin, hasta yoğun bakımdan çıktıktan sonra kalacağı 10 günlük yatak parasını da temin ettiğini söyledi. Chint’e 10 günlük yatak parasını dahi ödemeyen Özel Medical Park Hastanesi Chint’in olayı yargıya taşıması üzerine 21 bin lirayı ödeyerek olaydan kurtulmaya çalıştı. Chint hastanenin bu tutumuna karşı her türlü hukuksal mücadeleyi sürdüreceğini belirtti.

Kesinbilgi16.com