Demokratik hakkını kullanana dava, tırmıkla saldırana takipsizlik

Haziran Direnişi sırasında başından polisin gaz fişeğiyle vurularak hayatını kaybeden 14 yaşındaki Berkin Elvan’ın geçen yıl ölümü üzerine düzenlenen protestoda, tırmıklarla halka saldıran 3 kişi hakkında takipsizlik kararı verildi.

12 Mart 2014 günü binlerce kişinin katılımıyla Setbaşı’ndan Heykel’e yüründüğü eylemde herhangi bir olayın ortaya çıkmamasına rağmen eyleme katılan 9 kişi hakkında dava açıldı. Haklarında 2911 911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nu muhalefet ve dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret iddiasıyla dava açılan 9 kişi için hazırlanan iddianamede, “15’inde fidan Berkin Elvan” sloganı da suç kapsamında gösterildi.

Gerçekleşen eylemde Heykel Meydanı’nda gelindiğinde ‘Pankart’ lakabıyla da bilinen Ahmet Yılmaz, Mesut Neyiş ve Emre Baytar bir kamyonet kasasından aldıkları tırmıklarla polisin gözü önünde halka saldırıda bulundu. Saldıranlar hakkında eski ÇHD Bursa Şube Başkanı Avukat Aslı Evke Yetkin suç duyurusunda bulundu. Yetkin dilekçesinde, plakası bilinmeyen bir kamyonetten saldırganlara tırmık, kürek, balta ve çapa gibi aletlerin dağıtıldığını “H-502” ve “H-508” kask numaralı polislerin ise hiçbir müdahalede bulunmadığını ifade etti. 

Demokratik hakkını kullanana dava, saldırana takipsizlik

Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı belirtilen polisler hakkında soruşturma izni için Valilikten izin istedi ancak iddia niteliğinde olduğu gerekçesiyle, delil bulunmadığını belirten Valilik soruşturma izni vermedi. Tırmıklı saldırganlardan Ahmet Yılmaz da ifadesinde kalabalığın toplanarak, küfürler ettiğini ve hakaretlerde bulunduğunu bu nedenle de kendisini korumak amaçlı tırmığı elinde tuttuğunu belirtti. Görüntülerde kamyonetten herhangi bir silah dağıtılmadığına rastlanıldığına dair mahkemenin açıklaması sonrasında 3 kişi hakkında açılan 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu, yaralamaya teşebbüs, yaralama, tehdit, halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçlarından ötürü açılan soruşturmada, geçen 9 Ocak’ta kovuşturmaya yer olmadığına hükmedildi.

Avukat Aslı Evke Yetkin Karara itiraz ettiklerini belirterek , “O gün demokratik hakkını kullananlara dava açılırken, bu hakkı kullananlara yönelik saldırıya dava açılmadı” diyor.