Dedeler Parkı’nı yıktırmayacağız! – Video Haber

Teleferik Dedeler Parkı’nda bugün iş makinalarının çalışmasını mahalle halkı direnişiyle engelledi.

Teleferik’teki Dedeler Parkı’nda iki gün önce DOĞADER ve Bursa Barosu Çevre Komisyo’nundan avukatların müdahalesiyle durdurulan iş makinaları bugün sabah saatlerinde daha kalabalık bir ekipmanla gelerek çalışmalara başladı. DOĞADER ve Bursa Barosu’nun bugün açtığı yürütmeyi durdurma davasının sonuçlanana kadar beklenmesini talep eden halk iş makinalarının önüne geçti.

Açıklamada bulunan Kimya Mühendisleri Odası eski başkanı Ali Uluşahin, parkta yapılan çalışmanın hukuksuz olduğunu bu alanın projede park olarak gösterildiğini belirtti. Park olarak gözüken bu alanda iş makinalarının bulunmasının yasal olmadığını, derhal çıkarılması gerektiğini söyledi. DOĞADER adına konuşan Caner Gökbayrak, “Bursa Türkiye’deki en yüksek hava kirliliği olan şehirlerden biri. Her geçen gün yapılan ağaç kesimleriyle hava kirliliği giderek artacaktır. Bu alanda yapılan hukuksuz çalışma durdurulmalı. Halkın talepleri ve sağlığı göz önüne alınarak yeni bir proje yapılmalıdır.” dedi.

Bölgeye gönderilen çevik kuvvet ekipleri ve polis yaklaşık 4 saate yakın bir süre boyunca parkta bekleyenlere müdahale edeceğini belirtmesi üzerine halk parkta kürsü kurdu. Açık kürsüde konuşan halk mahalle parkının kendi talepleri doğrultusunda düzenlenmesi için imza kampanyası başlatmaya karar verdi. Halkın iş makinalarının önünden çekilmemesi üzerine polis yürütmeyi durdurma kararını bekleyeceklerini ve iş makinalarının parktan çıkarılacağını belirtti. Parkın iş makinalarından temizlenmesini mahalleliler büyük bir coşkuyla karşılayarak, parklarına dokundurtmayacaklarını açıkladı.