Davutoğlu’nun mitingi öncesinde Bursa esnafına fişleme operasyonu

Bursa’da 16 Mayıs’ta miting yapmaya hazırlanan Ahmet Davutoğlu için Bursa polisi güvenlik önlemlerine bir yenisini daha ekleyerek esnaf fişleme operasyonları düzenliyor.

DSCF0106

AKP’nin 7 Haziran seçimleri için Bursa mitingi 16 Mayıs Cumartesi günü Gökdere Meydanı’nda gerçekleşecek. Miting günü yaklaşırken şehirde güvenlik önlemleri adı altında baskılar da artıyor. Son olarak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Bursa’da gerçekleştirdiği miting öncesi şehrin en merkezi caddesi olan Heykel 2 gün boyunca trafiğe kapatılmış, Sosyalist Demokrasi Partisi(SDP) üyelerine protesto ihtimali göz önünde bulundurularak ‘önleyici gözaltı’ uygulanmıştı. Ayrıca görüntü almak isteyen Kesinbilgi16 muhabirlerinin kameralarına el konulmaya çalışılmış, görüntüler sildirilmişti. Dün gece de Ahmet Vefik Paşa Tiyatrosu önünde asılı olan Davutoğlu mitingine davet pankartını indiren 2 Halkevleri üyesi darp edilerek gözaltına alındı.

Esnafın kimlik bilgileri toplanıyor

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 16 Mayıs’taki Bursa mitingi öncesinde de yurttaşlar üzerindeki baskı artıyor. Şehrin merkez caddelerinden birisi olan Heykel’de Davutoğlu’nun mitingi öncesi protesto ihtimaline karşı esnafın kimlik bilgileri alındı. TC Kimlik numaraları ve kimlik bilgileri alınan esnafa sivil polis olduğunu söyleyen kişiler tarafından mühür ve kaşe bastırıldı. 

HDP Bursa milletvekili adayı Ali Dağ’ın esnaf ziyaretleri sırasında öğrendiği durum üzerine görüştüğümüz esnafların ilettiğine göre kendilerini sivil polis olarak tanıtan 2 kişi Başbakan’ın mitingi için ‘tehlikeli bölge’ olarak tanımladıkları Heykel esnafından kişisel bilgilerini istediler. Bilgilerini aldıkları esnafa kaşe bastıran ve imza attıran kişiler yaptıkları işin hangi yasal mevzuat çerçevesinde yapıldığını ise açıklamadılar. HDP Bursa milletvekili adayı Ali Dağ ile birlikte görüştüğümüz çarşı esnafı bu uygulama ile birlikte fişlendiklerini ve olası bir durumda tehdit altında olduklarını belirttiler.

DSCF0132

Caddede iletişim mağazası olan bir esnaf durumla ilgili “İmzamı, TC kimlik numaramı, dükkanın kaşesini istediler. Ben neye göre istediklerini sorup vermeyince tersleyip gittiler. Ben protesto da edebilirim, olabilir ama fişlenmek nedir? Polis bugün en güvenilmez insandır ben nasıl polise güveneyim?” diyerek tepki gösterdi. Bölge esnafı ayrıca daha önce herhangi bir muhalefet partisinin mitingi öncesi böyle bir uygulama olmadığını da belirtti. Bu durumdan dolayı kaygılı olduklarını dile getiren bölge esnafı kendilerini baskı ve tehdit altında hissettiklerini aktardılar. 

Ömer Gül