CHP’li İrgil’den AKP’li bakana ‘Özgecan’ sorusu

2015 yılında 3 erkek tarafından vahşice katledilen Özgecan Aslan’ın ölümünün 1. yılında CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu’na ‘Özgecan Yasası’nı destekleyip desteklemediğini sordu.

905698_1627067157545977_8628406565570296661_o

Bir yıl önce bindiği minibüste tecavüze uğrayan ve 3 erkek tarafından katledilen Özgecan Aslan’ın ardından kadın örgütlerinin ısrarla Meclis gündemine sokmaya çalıştığı ‘Özgecan Yasası’nda halen bir adım atılmış değil. Geçtiğimiz günlerde Genel Kurul’da CHP Grubu, kadın cinayeti işleyenlerin iyi hal indiriminden yararlanmasının engellemek için TCK 82. maddenin değiştirilmesi ve katillerin ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla yargılanması için yasa değişikliği talebinde bulundu. Ancak tasarının görüşülmesine bile tahammül edemeyen AKP, yapılan oylamada tasarının görüşülmesini reddetti.

Bursa CHP Milletvekili Ceyhun İrgil’de bugün Meclis’te verdiği önergeyle, AKP’li Bakan Sema Ramazanoğlu’na yapılan oylamayı hatırlatarak, kendisinin bu konudaki görüşünü açıklamasını istedi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olarak Ramazanoğlu’nun partisinin reddettiği, ‘Özgecan Yasası’nı destekleyip desteklemediğini soran İrgil, “Özgecan, belki de tüm ülkeyi harekete geçiren ilk kadın cinayetiydi, o artık sembol isim oldu. Ancak ne yazık ki kadın cinayetleri sona ermedi, üstelik azalmadı tam tersine geçen yıla oranla arttı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun raporuna göre 2015’te 303 kadın katledildi.” dedi.

AKP’li vekiller ‘Özgecan Yasası’na karşı

“Salı günü iktidar sıralarındaki çoğunluğu kadın vekillerin tasarının görüşülmesini reddetmeleri son derece üzücüydü. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın bu konuda yeterli ve samimi çabayı gösterdiğine inanmak istiyoruz. Ancak kadın cinayetlerindeki artış bir yana, Sayın Bakan’ın yaptığı açıklamalar inancımızı azaltıyor. Ülkemizde kadına dair sorunların en başında gelen cinayetlere ilişkin bu bakanlık gereken çalışmaları yapmayacaksa o halde bu bakanlık niye var?” diyen İrgil kadın cinayetlerine yönelik önlemlerin samimiyetini sorguladıklarını belirtti.

2015’te 27 kadın koruma altındayken katledildi

Verdiği önergeyle kadın cinayetlerine dair verilerin takip edilirliğini de sorguladığını belirten Ceyhun İrgil, 2015 yılında koruma altındaki 27 kadının nasıl öldürüldüğünü ve koruma kanunun işlerliğini de öne sürerek, Türkiye’nin 2011 yılında imzacısı olduğu ‘Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi’ olan İstanbul Sözleşmesi’nin maddelerini hatırlattı.

 

BursaMuhalif.com