ÇHD Genel Merkezi: “Üyelerimiz işkence ile gözaltına alındı”

Bursa’da 10 Ekim Ankara Katliamı’nı anmak isteyenlere yönelik polis saldırısında gözaltına alınan 3 avukat için Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Merkezi bir basın açıklaması yayınladı. 

57fa4370402011468cbce4c2

Katliamın birinci yılında gözaltına alınan 3’ü avukat 36 kişinin darp edilerek gözaltına alınması üzerine Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Merkezi açıklamada bulundu. 3 ÇHD üyesi avukatın daha yürüyüş başlamadan polisin saldırısıyla işkence ve darpla gözaltına alınmasına tepki gösteren ÇHD Genel Merkezi faşizme karşı direneceklerini açıkladı. 

Çağdaş Hukukçular Derneği’nin yayınladığı açıklama şöyle:

“Bugün öğlen saatlerinde Bursa’da 10 Ekim Ankara Katliamını protesto etmek ve katliamda yaşamlarını yitirenleri anmak için yapılan etkinliğe, polis daha yürüyüş başlamadan saldırdı. Birçok insanın gözaltına alındığı saldırıda; Bursa ÇHD Şube Başkanımız Umut Beyaz, Şube Yönetim Kurulu üyemiz Av. Arzu Sertan ve Şube üyemiz Av. Çağatay Budak da işkence ile gözaltına alındılar. Şube Başkanımız Av. Umut Beyaz’ın polis saldırısında kafası yarıldı, vücudunun çeşitli yerlerinden de yaralandı.

Siyasal iktidar onlarca insanımızın yaşamını yitirdiği bir katliam ile ilgili anma etkinliğine dahi bu denli azgın ve hunharca saldırabilmektedir. Öyle ki, polis, bir avukata tekme tokat saldırıp onun kafasını kırabilecek pervasızlığı gösterebilmektedir.

Siyasal iktidar OHAL rejimi ile artık “astığım astık, kestiğim kestik” demektedir. Söz konusu olan bırakın hak talebi içeren bir basın açıklaması, sadece bir anma etkinliğidir. Ancak Devlet, tertiplediği katliamın unutturulmamasından korkmakta, bu nedenle en sert şekilde saldırmaktadır. Devlet, bu saldırı ile bir kez daha 10 Ekim Katliamı suçunu üstlendiğini göstermiştir.

Bugün artık yaşanan, çok net bir şekilde açık faşizmdir. Derneğimiz yönetici ve üyeleri de bugün Bursa’da yaşanan bu faşist uygulamaya maruz kalmışlardır.

Uyarıyoruz: Avukat arkadaşlarımız ve diğer gözaltına alınanlar derhal serbest bırakılmalıdır!

ÇHD üyesi arkadaşlarımız serbest bırakılıncaya kadar vazgeçmeyeceğimizi, her türlü saldırı ve işkenceye karşı mücadele edeceğimizi, bir tek üyemizi dahi faşizmin eline bırakmayacağımızı buradan tüm kamuoyuna ilan ediyoruz!

ÇHD Genel Merkezi”

BursaMuhalif.com