Charlie Hebdo’yu hatırlattı, Nilüfer’i hedef gösterdi

Nilüfer Belediyesi’nin Kuzgun Acar Heykel Sempozyumu eserlerinden biri olan Ukraynalı Gutyrya Vyacheslav’ın Adem ile Havva Heykeli’nin Üçevler Kütüphanesi önüne dikilmesi, AKP’ye yandaşlığıyla bilinen Sancak Gazetesi tarafından hedef gösterildi.

22 Şubat günü “Nilüfer’in Charlie Hebdo’su” manşetiyle çıkan Burhanettin Türkeş’in sahibi olduğu Bursa TV’nin gazetesi Sancak’ta, Adem ile Havva Heykeli açıktan hedef haline getirildi. Gazete Nilüfer Belediyesi’nin Üçevler Kütüphane önüne dikilen heykeli “İslam Dinine Aleni Hakaret” başlığıyla Ukraynalı sanatçının heykelini din düşmanı gösterdi.

Gazete, heykeli Fransa’da saldırıya uğrayan dergi gibi göstererek Nilüfer Belediyesi’nin Charlie Hebdo’su olarak değerlendirdi. Heykelin saldırıya açık hale gelmesine imza atan başlığıyla yayınlanan Sancak Gazetesi, haberde AKP’nin hayali olan Osmanlıcılık yolundan yürüdüğünü de gözler önüne seren açıklamalara yer verdi. “Dine son derece düşkün olan, aynı zamanda bilimde de devleti belli seviyelere taşımış, sanata ilime önem veren ve Müslümanlığı en anlamlı haliyle yaşamış Osmanlı Devleti’nin bir zamanlar başkenti olan bu ulu şehirde, böyle manzaralar görmek Bursalıları derin üzüntüye boğdu.” şeklinde haber geçen gazete Bursa’yı Osmanlı dönemi kenti olarak gördüğünü yazdı.

Heykelden LGBTİ’lerin sapkınlığına

Adem ile Havva Heykeli’ni din düşmanlığı olarak aleni şekilde hedef haline getirip manşetine taşıyan Sancak Gazetesi, heykelde iki kadının öpüştüğünü de iddia etti. Gazete, “Çağdaşlık ve sanat adı altında halkın dini inançlarını hiçe sayan Nilüfer Belediyesi’nin ortaya çıkardığı heykelin, vatandaşların bir kısmı tarafından lezbiyen iki kadın olarak anlaşılması da heykelin sapkınlığının ne tür bir boyutta olduğunu bizlere göstermiştir.” şeklinde ayrıntıya yer veren haberiyle LGBTİ bireyleri de sapkın olarak niteledi.

“Ucube” yolunda

Bursa’daki gazetenin manşeti, Tayyip Erdoğan’ın Kars Sarıkamış’ta Heykeltıraş Mehmet Aksoy’un yaptığı İnsanlık Anıtı hakkında söylediği ‘ucube’ söylemini hatırlattı. Gazete heykelin sanat ve çağdaşlıkla bağdaşmadığını belirterek, Nilüfer Belediyesi’nin heykel için adım atmasını gündeme getirdi. İslam ve ahlak kurallarına aykırı olduğunu gündemine taşıyan Sancak Gazetesi, Nilüfer Belediyesi’ni açık bir şekilde din düşmanlığı yapmakla hedef gösterdi.

BursaMuhalif.com