ÇGD Bursa 25. yaşını kutladı

Çağdaş Gazeteciler Derneği Bursa Şubesi bu akşam BAOB Oditoryum’da gerçekleştirilen etkinlikle 25. yaşını kutladı. Sunuculuğunu ÇGD Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Üyeleri Rabia Deniz ve Nagihan Görken’in yaptığı etkinlik, Lions Federasyonu Vals Grubu’nun vals gösterisinin ardından, Bursa Şube Başkanı Yüksel Baysal’ın açılış konuşmasıyla başladı. Etkinlik, ÇGD 25. yıl ödülleri verildikten sonra fuayede yapılan kokteylle sona erdi.

Açılış konuşmasında hiçbir iktidarın bugünkü AKP iktidarı kadar zorba olmadığını ifade eden Yüksel Baysal, ilk kez AKP döneminde devlet eliyle medyada kirli ilişkilerin kurulduğunu belirtti. Berlusconi’nin medya patronuyken Başbakan olduğunu hatırlatan Baysal, Tayyip Erdoğan’ın Başbakan’ken medya olduğunu söyleyerek, ‘TMSF bu medyanın muhasebe şefi, AA ve TRT basın bürosu görevini yapıyor.’ diye konuştu. Yerel medyanın yerel yönetimleri deneklemek için varolduğunu hatırlatan Baysal, ‘Biz halkın müfettişleriyiz, görevimizi elimizden almaya çalışıyorlar.’ dedi. Baysal’ın ardından ileride gazeteci olmak isteyen ilkokul öğrencisi Zehra kısa bir konuşmayla, demokrat, özgürlükçü gazeteci büyüklerine teşekkür etti.

‘Kent Kültürüne Katkı Ödülü Mümin Ceyhan’a’

ÇGD 25. yıl ödüllerinde ilk olarak ‘Kent Kültürüne Katkı Ödülü’ne açıkladı. Mümin Ceyhan Bursa Kültür Kaynakları Araştırma Kütüphanesi’nin kurucusu Mümin Ceyhan, ödülünü CHP Bursa Milletvekili Sena Kaleli’den aldı. Konuşmasında ÇGD Bursa Şubesi kurucularından merhum Yılmaz Akkılıç’ı örnek aldığını söyleyen Ceyhan, Bursa için bellek oluşturmaya çalıştıklarını ifade etti.

Eğitime katkı özel ödülünü yakın zamanda aramızdan ayrılan Osman Köseoğlu’na layık gören ÇGD Bursa, ölünü Köseoğlu’nun kızı Dilek Köseoğlu’na verdi.

‘Nilüfer Mahalle komiteleri demokrasinin yeni biçimi’

Nilüfer Belediyesi tarafından 60’dan fazla mahallede ‘Benim mahallem, benim kararım’ sloganıyla kurulan mahalle komiteleri Çağdaş Gazeteciler Derneği Bursa Şubesi’nin 25. yıl Demokratik Katılım Ödülü’ne layık görüldü. Ödülü almak için sahneye gelen Bozbey, mahalle komiteleri örgütlenmesinde emeği geçen belediye çalışanlarını sahneye davet ederek, ödülü onlarla paylaşmak istediğini ifade etti.

Akademik Özel Ödül genç gazeteci Sarphan Uzunoğlu’na verildi. HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in basın danışmanlığını yapan Uzunoğlu’na CHP Milletvekili İlhan Demiröz ödülünü takdim etti. Konuşmasında gazetecilerin sendikal örgütlenmelere başvurmaları gerektiğini, gazetecilerin mesleki haklarını elde etmelerinde sendikaların önemli rol oynadığını ifade etti.

‘Kara ödül: ‘Çevre ödülü termik santral kurmak isteyen DOSAB yönetimine ve İnegazi Çimento fabrikası yetkililerine’

ÇGD bu yıl çevre ödülünü kara ödül olarak verme kararı aldığını, Bursa ovasında kömürlü termik santral kurmak isteyen DOSAB yönetimine ve İnegazi Çimento Fabrikası yetkililerine tepki olarak duyurdu. DOĞADER Başkanı ve DOSAB’da Termik Santrale Hayır Platformu Sözcüsü Murat Demir konuyla ilgili yaptığı konuşmada 2014 yılının kara yıl olarak tarihe geçtiğini, termik santrallere ucuz kömür sağlamak için güvencesiz çalıştırılan 301 madencinin Soma’da hayatını kaybettiğini, Ermenek’te halen göçük altında madencilerin yattığını, bu nedenle ‘Kara Ödül’ün sadece DOSAB ve İnegazi’ye değil, tüm bunlara verildiğini ifade etti.

25. Yıl Basın Özgürlüğü Ödülü Oda TV operasyonunda tutuklanarak aylarca cezaevinde yatan gazeteci Soner Yalçın’a verildi. Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Başkanı tarafından ödül alan Soner Yalçın, her zaman doğruyu, gerçeği yazmaktan vazgeçmeyeğini, bu uğurda bedel ödediğini, ödemeyece de devam edeceğini ilan etti.

Son olarak Bursagücü Ampute Spor Kulübü, ‘Spor Özel Ödülü’ne layık görüldü. Tek bacaklı sporculardan oluşan spor kulübü üyeleri yetkililerden toplanabilecekleri, çalışma yapabilecekleri bir mekan talep etti.

Ödül töreninin ardından fuayede yapılan kokteylin ardından etkinlik sona erdi.