Çatışma ortamının sonlandırılması için Bursa’daki Aleviler de açlık grevinde

Alevilerin Kürt illerindeki sokağa çıkma yasaklarının ve çatışma ortamının sonlandırılması için başlattıkları açlık grevine Bursa’da katıldı.

12544294_771378722966156_733361456_o

Alevi Kültür Dernekleri Bursa Şubesi’nde dün(9 Ocak) başlatılan eyleme dair konuşan Alevi Kültür Dernekleri Bursa Şubesi Başkanı Hüseyin Kalkan, “İnancımız gereği her türlü zulmün ve katliamın karşısında olan biz Aleviler bu olayların bir an önce durdurulmasını, akan kanın dindirilmesini talep ediyoruz. Artık çocuklar ve masum halk başta olmak üzere hiçbir vatandaşımızın yaşam hakkının gasp edilmemesini istiyoruz. Mevcut iktidarın kendi siyasi geleceği uğruna ülkemizi içine soktuğu bu ateş çemberinden çıkmasının yegane yolu, şahsi çıkarların terk edilerek toplum çıkarlarının ön plana alınması ve her seviyede ki yöneticilerin bu doğrultuda davranmasıdır.”dedi.

“7 Haziran seçimlerinde umduğu sonucu alamayan iktidarın umudunu iç kargaşaya, kardeş kavgasına ve bölünmeye bağlaması tam bir gaflettir.” diyen Kalkan, Aleviler olarak Bursa’da bir günlük oturma eylemine ve açlık grevine başladıklarını belirtti.

Başlatılan greve, Bursa’daki emek ve demokrasi güçleri ile CHP Bursa Milletvekilleri Nurhayat Altaca ile Orhan Sarıbal’da destek vererek, açıklamaya katıldı.

“Görmez, başında bulunduğu kurumun çalışanlarının ahlak yapısı ve sapkın düşünceleri ile uğraşsın”

12528375_771378802966148_1157849027_o

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in cemevleri hakkında yaptığı açıklamalara da değinen Hüseyin Kalkan, “Yaşanan ölümlere sessiz kalan bu zat, cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilemeyeceği yönünde çok talihsiz açıklamalar yapabilmektedir. Şu hiçbir şekilde unutulmamalıdır ki, biz Alevilerin ibadet yerinin neresi olacağı veya bizlerin nerede ibadet edeceğimiz konusunda bizden başka söz söyleme hakkı, makamı ve mevkisi ne olursa olsun hiç kimsenin haddi değildir. Aleviliğe şekil vermek Mehmet Görmez denen zatın haddi değildir. Ve bu bakımdan Diyanetin görüşleri ister kırmızı çizgi olsun, ister siyah çizgi olsun bizim açımızdan hiçbir değeri yoktur.” diyerek Görmez’in haddini aştığını söyledi.

Kalkan, Diyanet’in “Babanın kızına şehvet duyması haram değildir” şeklinde açıklamasına dikkat çekerek, şunları söyledi: “Mehmet Görmez siyaseti bir yana bırakarak başında olduğu kurumun kendisine yöneltilen sapıkça sorulara, o sorulardan daha sapıkça cevaplar vermesi ile ilgili çalışsın. Her şeyden önce başında bulunduğu kurumun çalışanlarının ahlak yapısı ve sapkın düşünceleri ile uğraşsın.”

BursaMuhalif.com