Çağdaş Hukukçular’dan metal direnişine destek açıklaması

Çağdaş Hukukçular Derneği Bursa Şubesi bir haftadan fazla süredir devam eden metal işçilerinin direniyine destek açıklaması yaptı. ÇHD Bursa Şube Başkanı Av. Fazilet Karaözbek tarafından yapılan açıklamada ‘Mücadeledeki tüm metal işçilerini bir kez daha selamlıyor, direnişteki son işçi de hakkını alıncaya dek bu mücadeleyi desteklediğimizi ve yanlarında olduğumuzu bir kez daha vurguluyoruz.’ Direnişin başından beri emniyet güçleri tarafından dışarıdan gelen desteklerin provake edilmesi nedeniyle açıklamayı direnişteki metal işçilerinin yanında yapmadıklarını bildiren Karaözbek’in açıklaması şu şekilde;

Bursa’da başlayıp çığ gibi büyüyerek tüm yurda yayılan ,metal işçilerinin günlerdir sürdürdüğü insanca ve onurlu bir yaşam mücadelesi bugün TOFAŞ’ta alınan sonuçlarla haklı ve meşru olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır.

Bu mücadeleyi kırmaya yönelik geliştirilen tüm baskı politikaları, mücadeleyi hukuk dışı ilan etmek için harcanan tüm çabalar sonuçsuz kalmış, sermaye ve işbirlikçileri insanca ve onurlu bir yaşam için verilen mücadele karşısında yenik düşmüşlerdir.

Bilindiği üzere; ILO, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmeleri ve Mahkeme kararları ve Avrupa Sosyal Şartı kapsamında grevi de kapsayan bir içerikte; “toplu eylem hakkı” bir insan hakkıdır. Uluslararası normlar uyarınca işçilerin ekonomik ve sosyal durumlarını etkileyen veya işyerindeki uygulamalara karşı demokratik bir hakkın kullanımı anlamını taşıyan protesto eylemleri de toplu eylem hakkının bir parçasıdır. Özcesi direnen metal işçilerinin talepleri çerçevesinde şekillenen eylemleri, Türkiye’nin de taraf olduğu uluslararası sözleşmeler gereğince yasaldır ama daha da önemlisi bugün yürütülen fiili mücadele meşrudur ve haklıdır.

Bizler dün olduğu gibi bugün de direnen metal işçilerinin fiili meşru mücadelesinin yanında olduğumuzu ve olmaya devam edeceğimizi tüm kamuoyu ile paylaşıyoruz.

Direnişin ilk gününden bu yana fabrikalarda, direnişteki işçilerin yanında ve destek olan ÇHD Bursa Şubesi üyesi meslektaşlarımıza yönelik provakatif söylemler ve tehditler dün olduğu gibi bugün de hiçbir suretle Çağdaş Hukukçular Derneği’nin hak arama mücadelesindeki desteğini değiştiremez.

Metal işçileri Birliğine yapılan polis operasyonu ile gözaltına alınan , hiçbir yasal gerekçe ve delil olmaksızın 3 günden bu yana halen ifadeleri alınmaksızın emniyette tutulan 11 kişiye yapılan gözaltı işlemi ve işçiler hakkında başlatılan soruşturmalar hukuk dışıdır, kanuna aykırıdır, direnişi kırmaya yöneliktir.

Bugün TOFAŞ’ta alınan sonucun bir sus payı olmayacağını ve olmaması gerektiğini direnişteki tüm işçilerle birlikte bizlerde açıkça belirtiyoruz.

Bu onurlu mücadeledeki tüm metal işçilerini bir kez daha selamlıyor, direnişteki son işçi de hakkını alıncaya dek bu mücadeleyi desteklediğimizi ve yanlarında olduğumuzu bir kez daha vurguluyoruz.