Çağdaş Hukukçular: ‘5 Nisan avukatların kutlama değil mücadele günüdür!’

1-_DSC0172

Çağdaş Hukukçular Derneği avukatlara ve avukatlık mesleğine karşı son yıllarda artan baskı ve saldırıların olduğu bir dönemde ‘adalet’i savunmaya devam ediyor. Bugün ÇHD Bursa Şubesi bugün Bursa Adliyesi önünde yaptığı basın açıklamasıyla avukatlara ve avukatlık mesleğine yapılan saldırıları kınadı, faşist dikta rejimine karşı hukukun üstünlüğü söylemini dile getirdi.

12.30’da Bursa Adliyesi önünde basına açıklama yapan ÇHD Bursa Şube Başkanı Av. Fazilet Karaözbek, ‘2015 yılı 5 Nisan’ına da avukatların hukuksuz ve onur kırıcı şekilde adliye içerisinde yerlerde sürüklendiği, tartaklandığı, hakarete ve tavizlere uğradığı, kelepçelendiği, gözaltına alındığı AKP’nin Yeni Türkiye’sinde girdik. Baro Başkan ve yöneticilerinin adliyeden polis kalkanlarıyla çıkartıldığı, Baroların ortadan kaldırılması gerektiğinin dillendirildiği, avukatların tüm haklarının ellerinden alınıp, siyasetten ve toplumdan kopuk, örgütsüz ve güçsüz bırakılmasının amaçlandığı, hukuk ve yargının iktidar elinde silaha dönüştürüldüğü bir Yeni Türkiye…’ diyerek sözlerine başladı.

Yıllardır 5 Nisan’da Avukatlar Günü kutlaması değil mücadele haykırışı yapmaya devam ettiklerini bildiren Karaözbek, ‘Bir kez daha açıkça ve yüksek sesle söylüyoruz ki bizim cübbelerimizin cebi yok. Bizi kanlı paralarınıza ortak edemezsiniz. Bizim cübbelerimizin düğmesi yok bize düğme iliklettirip baş eğdirtemezsiniz’ diye konuştu. Çağdaş Hukukçular Derneği ve üye avukatların yine Hasan Ferit Gedik davasında Kartal Adliyesi’nde, Abdullah Cömert davasında Balıkesir’de, Soma’da katledilen işçilerin yakınlarıyla Soma’da, Özgecan’ın ailesiyle Mersin’de ve AKP zulmünün ulaştığı her yerde adliye saraylarında olacaklarını ifade eden Fazilet Karaözbek, ezilen, ötekileştirilen halkımızla birlikte dimdik sokakta AKP’nin karşısında olacağını sözlerine ekledi.