Çağdaş Gazeteciler: Çalışan Gazeteciler Günü kutlu falan olamaz

Basın özgürlüğünü hiçe sayan, onlarca gazeteciyi tutuklayan AKP iktidarında, Çağdaş Gazeteciler Derneği Bursa Şubesi “Kutlu(!) olsun” başlığıyla yayınladıkları açıklamayla Çalışan Gazeteciler Günü’nün kutlanamayacağını belirtti.

Onlarca gazetecinin işsiz bırakıldığı, tutuklandığı ve basın özgürlüğünün hiçe sayıldığı Türkiye’de 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü için ÇGD Bursa Şubesi bir açıklama yayınladı. Açıklamada basın emekçilerinin haklarını koruyan 212 sayılı yasanın yürürlüğe girmesinin üzerinden 56 yıl sonra, mesleğin içler acısı bir duruma geldiği belirtildi.

ÇGD Bursa Şubesi’nin yayınladığı açıklama şöyle:

Bu yıl da 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ne eriştik…

Kutlu(!) olsun…

Lafı uzatmaya gerek yok.
Bugün için çok özel bir “açıklama” metni kaleme almayacağız. Ülke tarihinin akışını değiştirecek bir rejim değişikliğinin arefesindeki Türkiye’de onlarca gazeteci hapsedilmişken ve #gazeteciliksuçdeğildir diye haykırmamıza sebep olan her antidemokratik uygulamanın sürdüğü bir ortamda, kimsenin Çalışan Gazeteciler Günü kutlu falan olamaz…

ÇGD Genel Başkanı Ahmet Abakay’ın 10 yıl önceki 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü açıklamasını paylaşmayı yeterli görüyoruz… Hem medyanın hem de iktidarın ruhunu yansıtması bakımından değişen bir şey yok nasılsa.

“10 Ocak 1961, gazetecilerin çalışma koşullarını iyileştiren, ileri haklar getiren 212 sayılı yasanın yürürlüğe girdiği gündür. Bugün “Çalışan Gazeteciler Günü” ya da “Bayramı” olarak anılır… (dı…)
46 (56) yıl sonra bugün, basın-yayın yaşamına baktığımızda, bu sektörde çalışanların ekonomik ve sosyal hakları kullanılamaz haldedir, içler acısı durumdadır.
“12 Eylül” düzeni ile birlikte gazetecilerin-yayıncıların toplu sözleşme düzeni kullanılamaz hale getirilmiş, sendikal hareket işlevsiz duruma sokulmuştur. İş güvencesi medya patronlarının insafına terk edilmiştir.
Basındaki işsizlik ve düşük ücretle çalışma rekor düzeydedir. İletişim fakültelerinin mezunları çaresiz, yarınsız durumdadır. Demokrasiyi, özgürlükleri, AB standartlarını getireceğini vaat ederek iktidar olan AKP yönetiminin hedef aldığı kurumların başında medya ve çalışanları olmuştur.
Başbakan (Bugün Cumhurbaşkanı), kendisini eleştiren, farklı görüşü savunan gazeteciler, yayıncılar için açtığı davalarda rekorlar kırmaktadır. 4 yılı aşkın sürede görüldü ki, AKP’nin demokrasiden, özgürlüklerden anladığı şey; türban, dini yayınlar, cemaatler ve tarikatların özgürlüğünden ibarettir…” 

ÇGD Bursa Şubesi
Yönetim Kurulu

BursaMuhalif.com