Büyükşehir’in milyonluk harcamaları Meclis’te!

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin 2017 bütçesinden web sitesi güncellemesi için ayırdığı milyonluk harcama Meclis’e taşındı. 

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması için verdiği soru önergesinde, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin 2017 bütçesinden internet sitesini yenilemek için ayırdığı 3.432.800 TL’yi sordu. İçinden geçtiğimiz bu zor günlerde ekonomik krize sürüklenmemek için yapılan çalışmalara ve alınan tüm tedbirlere karşı Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin 2014-2016 yılları arasında internet sitesi için 7.536.060,00 TL harcadığı iddialarını da gündeme getiren Karabıyık’ın önergesi şöyle:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA
Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından Anayasa’nın 98 ve TBMM İç Tüzüğü’nün 96 ve 99. maddeleri uyarınca yazılı olarak yanıtlanması için;

Bilgilerinizi ve gereğini arz ederim. 
Prof. Dr. Lale KARABIYIK
Bursa Milletvekili

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin 2017 yılı bütçesi onaylandı. 2017 yılı için Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin gelir ve giderlerinin planlandığı bütçe görüşmelerine Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe katılmadı ve bütçe toplantıda AKP’li meclis üyelerinin oylarıyla kabul edildi. Bursa Büyükşehir Belediyesi 2017 yılında internet sitesini yenilemek için bütçesinden 3.432.800 TL (Üç Milyon Dört Yüz Otuz İki Bin Sekiz Yüz Türk Lirası) ayırdı. Bütçeden ayrılan bu miktar kamuoyunda büyük tepki çekmiştir.

Bu bağlamda;

1. Ülkemizin içinden geçtiği bu zor günlerde ekonomik krize sürüklenmemek için yapılan çalışmalara ve alınan tüm tedbirlere karşı Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin 2017 yılında 500 trilyona yakın borçlanma beklenirken web sitesi güncelleme başlıklı harcama kalemin içeriği hakkında İçişleri Bakanlığı olarak ne düşünüyorsunuz?

2. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin 2014-2015-2016 yıllarında internet sitesi için 7.536.060,00 TL (Yedi Milyon Beş Yüz Otuz Altı Milyon Altmış Türk Lirası) harcama yaptığı iddiaları doğru mudur? Bu harcamalar hangi hizmet alımıyla gerçekleşmiştir?

3. Büyükşehir Belediyesince konuyla ilgili yapılan basın açıklamasında söz konusu yatırım için sadece tahmini bedel konulduğu belirtilmiştir. Bu rakam tahmini bedel olabilmek için oldukça yüksek değil midir?

4. Yine aynı basın açıklamasında yatırım için araştırma sonucu karar verileceği belirtilen hizmet kimlere, ne şekilde verilecektir?

5. İsraf konusunda Sayın Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın ifadeleri ile belediye başkanının uygulamaları açıkça çelişiyor. Bursa’da halk başta ulaşım ve suya olmak üzere yapılan zamlarla boğuşurken bu denli bir israfa Bakanlığınız göz yumacak mıdır?