Büyükşehir’in geçiş izni verdiği kamyonları kadınlar durdurdu

Bursa Hasanağa Mahallesi kadınları hafriyat kamyonlarının mahallelerinin ortasından geçmesine karşı bugün ayaklandı. Mahallenin kadınları yolu keserek, kamyonların geçişini engelledi.

20160518aw750804-06-573c16dc8abe1

Bursa’nın Nilüfer İlçesine bağlı Hasanağa Mahallesi halkı bölgede bulunan maden ocağının hafriyatını taşıyan kamyonların mahalle içerisinden geçmesine karşı bugün sokağa çıktı. 10 gündür mahalle içerisinden geçerek, mahalle halkının can güvenliğini tehdit eden kamyonların geçişinin durdurulmasını istedi.

Mahalle kadınları kamyonların mahalle içerisinden geçen 10 kamyonun geçişine izin vermeyerek yolu kesti. Uzun bir süre boyunca eylemlerini devam ettiren kadınlar, polisin eylemi engelleme çalışmalarına rağmen taleplerinden vazgeçmediler.

Kaldırımsız sokaklarda çocuklar okula gidiyor

fft261_mf14899116

Kamyonların geçtiği yolların okul yolu olduğunu ve çocuklarının gün içerisinde 4 defa bu yolu kullandıklarını belirten kadınlar, her yere başvurduklarını hatta kaymakamlığa kadar gittiklerini ifade ettiler. Sokak kenarlarında kaldırım bulunmadığını ve sorunun çözülmemesi üzerine bugün sokağa çıktıklarını belirten kadınlar, kamyonların geçişi durdurulana kadar gerekirse eylemlerine devam edeceklerini söylediler.

Mahalle arasından geçişe Büyükşehir ruhsatı

15370

Kadınların eylemi üzerine açıklama yapan firma yetkilileri, döküm sahasına giden araçların bugün yoğun olduğunu ve Büyükşehir Belediyesi tarafından kendilerine ruhsat verildiğini belirtti. Sorunun çözümü için Büyükşehir ile görüşeceklerini ifade ederek, araç geçişini azaltacaklarını söyledi.

Kamyonların geçiş güzergahının değiştirileceği yönünde söz alan köylüler eylemlerini alkışlarla sonlandırarak, kamyonların geçiş yapmasına izin verdiler.

BursaMuhalif.com