Büyükşehir’den Atatürk Kent Ormanı’na rant projeleri

Nilüfer Belediyesi’ne ait olan Atatürk Kent Ormanı’na el koyan Bursa Büyükşehir Belediyesi rant amaçlı talan projelerini gündeme getirmekte gecikmedi.

Nilüfer Belediyesi’nin kullanım alanındayken halkın kullanımına açık olan Atatürk Kent Ormanı halkın kolay ulaşabildiği şehrin içinde mesire ve piknik alanı olarak son kalan ormanlık alanlardandı. Nilüfer halkının tepkilerine rağmen 16 Ocak’ta ormanın yetki kullanımı Nilüfer Belediyesi’nden alınarak Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne geçirildi.  Büyükşehirin rant konusunda halkın sağlığını ve doğanın korunmasını göz ardı ettiği teleferik projesinde, DOSAB’ta kurulmaya çalışılan termik santral projesinde görülmüştü. Şimdi bunlara bir yenisi olarak eklenecek gibi gözüken Atatürk Kent Ormanı’na yönelik Büyükşehir’in rant için talan projeleri gündeme gelmeye başladı.

Ormanı koruyacağına dair söz bile veremediler

Ormanın Büyükşehir’e devredilmesi üzerine Nilüfer Kent Konseyi, Atatürk Kent Ormanı’nın  kullanımına gerekli özenin gösterilmesi için geçtiğimiz günlerde Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye bir taahhütname imzalatmak istemiş ancak başarılı olamamıştı. Girmek istedikleri başkanlık binasına alınmayan, görüntü almalarına izin verilmeyen Nilüfer Kent Konseyi üyeleriyle hiçbir yetkili görüştürülmemişti.

Recep Altepe’nin ormanın korunmasına yönelik olan imzalamadığı talepler ise şöyleydi:

ATATÜRK KENT ORMANI TAAHHÜTNAMESİ

Devraldığımız Atatürk Kent Ormanı’nın;

1- Adının değiştirilmeyeceğini

2- İçinde yaşayan her canlının yaşam hakkının korunacağını

3- Hiçbir ağacın kesilmeyeceğini

4- Yapılaşmaya açılmayacağını

5- Sadece mesire alanı olarak kalacağını

6- Günübirlik tesis adı altında otel yapılmayacağını

7- Ormanı almamızın nedeni olarak gösterilen iddiaların haksız çıkarılacağını; dolayısıyla rant, ya da talan, ya da yaşam şekline müdahale olarak algılanmasını destekleyecek hiçbir geri gidişe müsaade edilmeyeceğini; Bursalılara ve Nilüferlilere taahhüt ederim.

İşletmeci belediyecilik

Kent Ormanı’na dair yeni projelerini geçtiğimiz günlerde açıklayan Büyükşehir diğer yaptığı parklardaki gibi BURFAŞ’ın işlettiği sosyal tesislerin yapılacağını açıkladı. Ayrıca ormanlık alanda güneş görmeyen bölgede yaz ve kış fark etmeden kayak yapılabilecek bir alanın suni karla doldurulacağını duyurdu. Buna göre, Recep Altepe’nin işletmecilik anlayışıyla yürüttüğü Büyükşehir’in yapılacak tesis ve kayak merkezi ile önümüzdeki günlerde, ormanda yapılaşmanın önünü açacağı görülüyor. Orman içerinde yapılaşma yoluyla yeni bir talanın ve ağaç kıyımının da kaçınılmazlığı göz önüne çıkıyor.