Büyük Eğitim Yürüyüşü’nde eğitimin talepleri haykırıldı

Bursa’da eğitim sendikalarının çağrısıyla gerçekleşen ‘Büyük Eğitimci Yürüyüşü’nde taleplerini haykıran öğretmenler Milli Eğitim Müdürlüğü önüne yürüdü. 

DSC_0198

2014-2015 eğitim öğretim yılı başlarken bugün(10 Eylül) eğitim sendikaları, eğitimde yaşanan kadrolaşma hareketine, özel okulların yaygınlaştırılıp, eğitimin paralılaştırılmasına, sınav skandallarına, kayıt ve katkı paralarına karşı bini aşkın öğretmen, öğrenci ve veli ile birlikte sokaktaydı.

Şehreküstü Fomara Meydanı’nda bir araya gelen öğretmenler buradan büyük kortejler halinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü önüne yürüdüler. ‘Bursa Eğitimde Tasfiye ve Kıyıma Karşı Yürüyor’ pankartı arkasında sıralanan sendikalar taleplerini yol boyunca haykırarak, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ulaştılar. Milli Eğitim Müdürlüğü önüne ulaşan kitlle burada uzun bir süre Darmstadt Caddesi’ni kapattı.

‘Eğitim yöneticileri bu kadar siyasete bulaşmışken kimse bize yazı gönderip siyasete yapmayın demesin!’

Sendika yöneticileri kitle adına açıklamalarda bulunurken, aynı zamanda İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile de görüşme talebinde bulunuldu. Eğitim-Sen Bursa Şube Başkanı Güney Özkılınç, ‘MEB’in yaptığı her uygulama, çıkarılan her yasa ve yönetmelik eğitimcilere ve eğitimin sorunlarına bir yenisini daha ekliyor. Kamunun piyasa ilişkileri doğrultusunda dönüşümün en önemli basamaklarından biri olan eğitimde yaşanan dönüşü uygulamaları hem hükümet hem de MEB tarafından çıkarılan yasa ve yönetmeliklerle devam ettiriliyor.’ dedi. Özkılınç ayrıca eğitimde kadrolaşmaya değinerek  ‘Eğitim yönetimi özerk olmalıdır, okul müdürleri, milli eğitim yöneticileri seçimle gelip seçimle gitmelidir, yöneticilerin yarısı kadın olmalıdır. Eğitim yöneticileri siyasetin içine bu kadar bulaşmışken kimse bize okullara yazı gönderip siyaset yapmayın demesin.’ diyerek sözlerini sonlandırdı.

Yapılan açıklamalar sonrasında sendikalar İl Milli Eğitim Müdürü ile görüşme çabalarını sürdürdü. Ancak görüşme taleplerinin reddedilmesi üzerine İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde öğretmenlere polis saldırdı.