Bursaray gişe işçileri işçi kıyımlarını protesto etti

BURULAŞ’ın kış günü çıkardığı işçiler bugün yaptıkları basın açıklamasıyla, kış günü işsiz bırakan BURULAŞ’ı protesto ettiler.

12557677_773522992751729_1855049309_o

Bursaray gişelerindeki 136 işçinin işine bugün tamamen son vererek gişeleri kapatan BURULAŞ, kış günü işçisini işsiz bıraktı. İşsiz kalan Bursa İstasyon İşçileri bugün Osmangazi İstasyonu önünde BURULAŞ’ın kıyım politikalarına karşı tepkilerini gösterdi.

Kamuda çalışan taşeron işçilerin mağdur edilmesinin bir örneğini de BURULAŞ’ın 15 Ocak’ta tüm gişeleri kapatması ile yaşandığını belirten işten çıkarılan İlker Kaçmaz, “İşe başladığımız geçen Temmuz ayından, Ocak ayına kadar 6 aylık iş sözleşmeleri yapılırken, belediyenin taşeronu Burulaş ve onunda taşeronu Partem firması, hepimize sözleşmelerimizin uzatılacağı ve yenileneceğini söyleyerek yalan vaatlerde bulunmuşlardır. İşe girmemiz esnasında bizlere işle ilgili verilen yetersiz eğitimler sebebiyle, sorumluluğumuzdaki kasalarda oluşan her türlü maddi kayıpları, ücretlerimizden keserek, omuzlarımıza yüklediler. İlk 2 aylık deneme sürelerine 1 gün kala, bir kısım işçi arkadaşlarımızın işlerine son verildi. Otomatik dolum cihazlarının yoğun yerlere yerleştirilmesiyle 21 işçinin daha işine son verilmiş, bu cihazların tüm istasyonlara yerleştirilmesiyle birlikte, geride kalan 115 kişinin daha işine son vererek, gişeleri tümüyle kapatmıştırlar.” dedi.

Büyükşehir ile BURULAŞ’ın işçi kıyımlarına sessiz kalmayacağız

12528310_773523082751720_822239745_o

Büyükşehir ve BURULAŞ’ın kış ortasında yaptığı işçi kıyımına tepki gösteren işçiler adına konuşan Kaçmaz, “BURULAŞ’ın kış ortasında, üstelik biz çalışanlara hiçbir bilgilendirme yapmadan işimize son vermiş olmasını, çalıştığımız süre içinde iş arama hakkımızı gasp etmiş olmasını, iş bulmanın sıkıntısını yaşayacağımız, faturaların zirve yaptığı bu mevsimde, zamların nefes aldırmadığı böylesi zor bir dönemde ve tüm bunlara neden olan güvencesiz iş olan taşeronluk sistemine de işçi kıyımlarına da sesiz kalmak istemiyoruz. Hükümetin ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’yle Burulaş’ın bu haksız politikalarını kınıyoruz.”

BursaMuhalif.com