Bursa’nın Gezi davalarında ilk beraat haberi geldi

Bursa’da aralarında avukatlarında bulunduğu 33 kişinin yargılandığı Gezi davalarından biri beraatle sonuçlandı.

Gezi protestolarına katıldıkları gerekçesiyle Bursa’da onlarca kişinin hakkında açılan davalardan ilk beraat kararı haberi geldi. 11 Haziran 2013 günü İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde avukatların darp edilerek, yerlerde sürüklenerek adliyeden atılmasına karşı Bursa’da Çağdaş Hukukçular Derneği öncülüğünde, Bursa’nın emek ve demokrasi güçlerinin de çağrısıyla bir araya gelen binlerce kişinin katıldığı eylem için açılan dava 12. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. 33 kişinin 2911 sayılı Toplantı ve Güsteri yürüyüşleri kanununa muhalefet etmek, yasaya aykırı eylemleri düzenlemek ve yönetmek suçlamalarıyla yargılandığı davanın 2. duruşması bugün “eyleme katılanların suç işleme kastı bulunmamasının ve eylemin şiddet içermemesi” gerekçesiyle bugün verilen beraat kararıyla sona erdi.

İlk celsede yapılan savunmalarda, emniyet güçlerinin Türkiye’nin heryerinde halka hunharca saldırdığı, Çağlayan Adliyesi’nde de savunmayı savunan avukatlara saldırdığı bir dönemde Bursa’nın demokrasi savunucuları olarak barışçıl bir eylem yaptıklarını dile getiren davalılar, yürüyüş yapmanın Anayasa tarafından güvence altına alındığını ifade gösterdiler.

Sanık avukatları, hiçbir suç teşkil etmeyen bir yürüyüşten dolayı açılan davada, ifadesi alınmayan sanıkların ifadesinin de diğerleriyle aynı mahiyette olacağı nedeniyle emsal davalar da gözönünde bulundurularak derhal beraatini talep etmişlerdi.

ÇHD’li avukatların, Eğitim-Sen eski şube başkanının ve Halkevleri yöneticilerinin yargılandığı davaya Bursa Barosu Mesleki Müdahale Komisyonu’ndan avukatlar da destek verdi.

Bursa’da ‘Gezi’ yargılamaları devam ediyor; Avukatlar sanık sandalyesinde! haberi için tıklayınız!