Bursa’nın en karlı 250 firması hem işçiye hem çevreye düşman

Bursa’nın 2014 yılı 250 büyük firması geçtiğimiz günlerde belirlendi. Belirlenen 250 firma arasında işçi düşmanlıklarına sahne olan, çevreye verdiği zararlarla gündeme gelen firmalar da yer alıyor.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın 2014 yılı için yapmış olduğu araştırmalarla belirlediği 250 büyük firması 15 Haziran günü açıklandı. BTSO tarafından yapılan açıklamada firmaların 2013 yılına göre %39 karlılığını arttırdığı belirtildi.

Son yıllarda işçi direnişlerine ev sahipliği yapan, doğa katliamına karşı mücadeleleriyle gündeme gelen Bursa’da belirlenen firmaların Bursa’ya ve halkına verdiği zararlar da dereceye girmeye hak edecek durumda.

Bursa’nın büyük firmalarının işçi düşmanlıklarını, çevreye verdikleri zararları, doğa katliamında yer alışlarını da bizler listelemeye çalıştık.

Karlı firma demek işçi düşmanı demek!

250 firma arasında ilk 5’i, işçi düşmanlıklarıyla tanıdığımız firmalar oluşturuyor. 2015’in ilk aylarında başlayan metal direnişinin kıvılcımının atıldığı OYAK – Renault Bursa’nın en karlı 1. firması olurken, 2.’lik ise direnişe verdiği işçi düşmanlığı tavrıyla tanıdığımız TOFAŞ’ın oluyor.

İşçilerin sendika hakkına saldıran, örgütlenmelerini engelleyen SÜTAŞ ise 2014 yılının 5. büyük firması olurken aynı yıl işçiler için direnişin de simgesi oluyor. İşçilerin direnişi boyunca örgütlenen “SÜTAŞ alma” kampanyası ile
SÜTAŞ patronu TÜSİAD Başkanlığı’ndan istifa etmek zorunda bırakılmıştı.

İlk 250 Bursa’yı yok ediyor

Bursa’nın hava kalitesi yaz ayları olmasına rağmen iyileşmiyor

Bursa’nın ve Türkiye’nin büyüme hedefleri için her türlü politikayı kullanan ve savunan firmaların Bursa’nın doğal yaşamına verdiği zararın sınırı yok. 250 firmanın arasında Bursa’nın havasını, suyunu, toprağını çeşitli yollarla zehirleyen, tüketenler de yer alıyor. Bursa’ya sahip çıkanlar tarafından protesto edilen çimento fabrikalarından, şişe su üreticilerine kadar pek çok firmanın da bulunduğu ilk 250 listesi Bursa’nın mezarını kazıyor.

Listede 13. sırada yer alan Gemlik Gübre Sanayi’si yaşanacak bir afet sonrasında canlı yaşamını yok edecek kimyasallara sahip. Gübre fabrikasının sahip olduğu devasa amonyak tanklarından herhangi birinde deprem sırasında oluşacak 10 cm büyüklüğünde bir yırtık olması durumunda 25 km çevresinde tüm canlı yaşamı yok edecek bir tehlike barındırıyor.

Bursa’nın tekstil sektöründe tanınan ve listede 21. sırada bulunan Yeşim Tekstil kendisine ait termik santralle Bursa’nın hava kalitesini bozmaya devam ediyor. Sözde atık suyu Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından anlık denetleniyor gibi haberlerle gündeme gelen firmanın, yakınındaki dereye bıraktığı suyun zift gibi olması da su kaynaklarını tehdit ediyor.

Halka zam, işçiye zulüm merkezi UEDAŞ

100333758Bursa’nın elektrik dağıtım firması olan Uludağ Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi’de işçilerin DİSK’e bağlı Enerji-Sen’e üye olmalarından rahatsızlık duyarak 16 işçiyi işten çıkarmıştı. 2014 yılı 25 büyük firma listesinde 25. sırada bulunan UEDAŞ aynı zamanda halkın en temel haklarından biri olan enerji hakkının da Bursa’da pazarlayıcılığını yapıyor. 2014 yılında halkın yüksek fiyatlarda enerji kullanımı UEDAŞ’ı Bursa’nın en karlılar listesinde 25. sıraya taşımış bulunuyor.

Suyun ticarileşmesinin baş aktörü “Erikli”

51. sırada karlı firmalar arasında yer edinmiş olan Erikli Su ve Meşrubat Sanayi, Bursa’nın su kaynaklarına yönelmiş bir tehdit. Defalarca firmaya sorulmasına rağmen, gizli tuttuğu su kullanım miktarı ile tanınan Erikli Su, aktivistler tarafından suyun ticarileştirilmesinin baş aktörü olarak görülüyor. Uludağ Milli Parkı içinde Milli Parklar Kanunlarına aykırı olarak kullanım izni verilen firmanın sahip olduğu kaynakların üzerinde su tüketiminde bulunduğu tahmin ediliyor.

Bursa’nın hava kalitesini düşüren, kanserojen maddelerin salınımını yapan çimento fabrikaları da listede yer alan kirletici sanayilerden. Bursa Çimento ve yan kuruluşu Bursa Beton’da ilk 100’de yer alırken Bursa’nın hayatından çalmayı sürdürüyor. Bursa Çimento’nun bu yıl kapasitesini  %150 arttırma talebine Bursa Tabip Odası’ndan, TMMOB Bursa İKK’dan ve DOĞADER’den tepkiler gelse de, firma ısrarcılığını koruyor.  Yaktığı tehlikeli atıklarla havaya saldığı kanserojen kimyasallarla Bursa’yı öldürmeyi sürdüren fabrikaya ayrıca hammade ihtiyacını karşılayabilmesi için çevresindeki geniş tarıma elverişli arazide sunulmuş durumda bulunuyor.