Bursa’nın emekçileri Sütaş direnişiyle buluştu

Tek Gıda-İş Sendikası’na üye oldukları için işten çıkartılan 13 kişinin direnişi Bursa Sütaş Fabrikası’nda devam ediyor. KESK, DİSK ve TMMOB Bursa şubeleri bugün direnişteki Sütaş işçilerine destek ziyaretinde bulundu. Grev halayları çekildi sloganlar atıldı.

Türk-İş 8. Bölge Temsilcisi Sabri Özdemir, ağlayanların hep işçiler ve emekçiler olduğunu, patronların hiç ağlamadığını ifade etti. Türkiye’nin iş kazalarında dünya ölçeğinde çok yüksek bir orana sahip olduğunu bildiren Özdemir, buna artık kaza diyemeyeceklerini ve bunun adının ‘cinayet’ olduğunu söyledi. Sütaş Fabrikası sahibi Muharrem Yılmaz’ın Soma faciası gerçekleştikten sonra medya karşısında demokrasi ve iş güvenliği konusunda cürretkar konuşmalar yaptığını hatırlatarak, aynı kişinin sendikaya üye olduğu için işçilerini kapının önüne koyduğunu belirtti.

Özdemir’in ardından sözü alan DİSK Bölge Temsilcisi Ayhan Ekinci, sözlerine ‘Emek mücadelesinde, göz rengi ne olursa olsun gözyaşları aynı renktir’ diyerek başladı. Emek mücadelesi verenlerin hangi sendikaya, konfederasyona bağlı olurlarsa olsunlar yanlarında olacaklarını söyleyen Ekinci, Sütaş Fabrikası önünde misafir olarak değil, direnişin sahibi olarak durduklarını, her emek mücadelesini kendi mücadeleleri olarak gördüklerini ifade etti.

Kamu Emekçileri Konfederasyonu adına Bursa Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Güney Özkılınç ise emek mücadelesinde hukukun her zaman patronlardan yana işlediğini, sendikaya üye oldukları için, işten atıldıkları için fabrika önünde direnişe geçenlerin her zaman polisle, jandarmayla, mahkemelerle karşı karşıya kaldıklarını fakat hiçbir patronun hukuksuzluk yaptığı için gözaltına bile alınmadığını hatırlattı.

Özkılınç’ın ardından TMMOB Bursa İKK adına İbrahim Mart da grevi selamladı ve meslek odası olarak mühendislik bilgisini halkın yararına kullanmanın mücadelesini verdiklerini söyledi.

Konuşmaların ardından halaylar çekildi, sloganlar atıldı ve ziyaret son buldu. Sütaş işçilerinin mücadelesi devam ediyor.