Bursalılar 1 Mayıs’ta alanlara!

Çeşitli sendika, meslek odaları ve sivil toplum örgütleri tarafından geniş bir katılımla hazırlıkları devam eden Bursa’daki 1 Mayıs mitingi için katılım çağrısı yapıldı. Tertip Komitesi Setbaşı Mahfel’den Ulucami PTT binasına kadar yürüyüş yaparak halka 1 Mayıs bildirisi dağıttı.

Setbaşı Mahfel önünde toplanan DİSK, KESK, TMMOB ve BTO temsilcileri adına hazırlanan açıklamayı okuyan Süleyman Ayyılmaz, 1 Mayıs’ın ilk kez kutlandığı 1890 yılından bu yana bütün ülkelerde işçi ve emekçilerin, birbirine karşı kışkırtılan, kutuplaştırılan halkların kardeşliği duygusunun alanlara yansıdığı bir mücadele günü olduğunu söyledi.

AKP iktidarının işçi, emekli, kamu çalışanı ve kadınlar ile toplumun ezilen, dışlanan, yok sayılan kesimlerinin acil çözüm bekleyen sorunlarını geri plana iterken, her fırsatta toplumu ayrıştırma ve kutuplaştırma politikasını sürdürdüğünü belirten Ayyılmaz, Türkiye halkının bu gidişata bir son vereceğini ifade etti.

AKP’nin baskı ve şiddet politikalarını güvence altına almak ve kendisini korumak için iç güvenlik yasasını çıkardığını hatırlatan Süleyman Ayyılmaz, tüm bunlara en iyi yanıtın 1 Mayıs’ta alanlarda verileceğinin altını çizdi.

Birlik, dayanışma ve mücadelenin yükseltilmesi gerektiğini kaydeden Ayyılmaz, emekçileri, kadınları, ezilen, ötekileştirilenleri, gençleri 1 Mayıs Cuma günü saat 13.00’de Atatürk Stadyumu önünde buluşmaya çağırdı.

Ayyılmaz’ın konuşmasından sonra 1 Mayıs Tertip Komitesi’nde yer alan emek ve meslek örgütlerinin temsilcileri Setbaşı’ndan Heykel Postanesi’ne kadar yürüyerek Bursalılar’a bildiri dağıtıp 1 Mayıs Mitingi’ne davet ettiler.