Bursalı sanatçılar ‘Sahne Bursa’ sergisiyle hatırlanacak

Bursa’da yetişen ve sinemadan tiyatroya, gazino kültürüne kadar Türkiye’ye mal olmuş sanatçıları gelecek kuşaklara aktarmayı konu alan ‘Sahne Bursa’ adlı sergi, Büyükşehir Belediye Başkanı AKP Recep Altepe ve Tiyatro Sanatçısı Erkan Can’ın katıldığı törenle açıldı.

43299

Bursa Büyükşehir Belediyesi Bursa Kent Müzesi tarafından hazırlanan serginin açılışına Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’nın eski belediye başkanları Ekrem Barışık ve Erdoğan Bilenser, Tiyatro Sanatçısı Erkan Can’ katıldı. ‘Sahne Bursa’ sergisi, Bursa’nın bilinen ilk tarihlerinden bugüne sanat dünyasının perdesini aralıyor.

‘Unutulmaz sesler sevenleriyle buluşacak’

Serginin açılışında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa Kent Müzesi’nin sergiyle ziyaretçilerini eşsiz bir zaman yolculuğuna çıkardığını belirterek Zeki Müren, Müzeyyen Senar, Bimen Şen, Yıldırım Gürses, Recep Birgit, Adnan Şenses, Nigar Uluerer, Burhan Dikencik ve İlhan İrem gibi unutulmaz seslerin sevenleriyle buluşacağını ifade etti. Daha önce gün ışığına çıkmamış fotoğraflar, sanatçı kostümleri, taş plaklar, sinema ve gazino afişleri ile zenginleştirilmiş serginin gerçekleştirilen canlandırma ile ziyaretçilerine keyifli anlar yaşatacağını belirten Başkan Altepe, “Sanatçı posterlerinin bulunduğu fotoğraf alanı da sanatseverlere keyifli bir hatırayı geleceğe taşıma şansı sunacak. Bu birikimleri topladık. Gelecek kuşaklara sergiyle aktarmayı planlıyoruz. Emek veren herkese teşekkür ediyorum” dedi.

‘İnsanlar geçici, sanat sonsuza kadar’

Tiyatro Sanatçısı Erkan Can da, insanların geçici olduğunu fakat sanat birikiminin sonsuza kadar yaşayacağını vurguladı. Büyükşehir Belediyesi’ne sanata ve sanatçıya verdiği değer nedeniyle teşekkür eden Can, serginin ilerleyen günlerde müze halini almasını hayal ettiğini anlattı.

(Evrensel)