Bursa’daki operasyonlara karşı ÇHD’den açıklama

HDP’ye ve DBP’ye yönelik operasyonlarda 2’si avukat 38 kişinin gözaltına alınması üzerine Çağdaş Hukukçular Derneği Bursa Şubesi, üyeleri için Bursa Adliyesi önündeydi. 

whatsapp-image-2016-11-07-at-13-56-29

HDP’li milletvekillerinin tutuklanması üzerine pek çok kentte hukuksuzluğa karşı direnişe geçen HDP ve DBP üyelerine yönelik Bursa’da iki gündür süren saldırılar ve operasyonlarda 38 kişi gözaltına alındı. Bu sabah saatlerinde aralarında parti yöneticilerinin de olduğu ev baskınlarında 2’si avukat 26 kişi gözaltına alındı. 6 Kasım’da gözaltına alınan 12 kişiden 3’ü de bugün Terörle Mücadele Şubesi’nin soruşturma dosyasına geçirilerek TEM’deki toplam gözaltı sayısı 29 oldu.

Çağdaş Hukukçular Derneği Bursa Şubesi, operasyonlarda gözaltına alınan meslektaşları Engin Yalçın ve Cahit Kırkazak için Bursa Adliyesi önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Eski Baro Başkanı Ekrem Demiröz ve demokratik kitle örgütleri temsilcilerinin de yer aldığı açıklamada konuşan ÇHD Şube Başkanı Avukat Umut Beyaz, ülkede her yeni gün yaşanan gelişmelerin, iktidarın topyekün muhaliflere savaş açtığının göstergesi olduğunu belirtti.

Beyaz, “Dün HDP Adana İl Örgütüne yönelik operasyon, DBP Eşbaşkanı Sebahat Tuncel’in tutuklanması ve bugün HDP Bursa İl Örgütüne yapılan operasyon göz önünde bulundurulduğunda iktidarın bir siyasi tasfiye operasyonuna girişildiği açıkça anlaşılmaktadır. 6 milyona yakın oy alan bir siyasi iradenin baskılarla, tutuklamalarla teslim alınabileceğini düşünmek siyasi meczupluktan başka bir şey değildir.” dedi.

Her gün faşizme karşı omuz omuza mücadele ettiğimiz meslektaşlarımız

Yapılan operasyonda üyeleri Avukat Engin Yalçın ile meslektaşları olan HDP Parti Meclisi üyesi Avukat Cahit Kırkazak’ın gözaltına alınmasını her gün artan faşist saldırının hayatın içine sirayet ettiğini belirten Umut Beyaz, “Gerek duruşma salonlarında gerekse meydanlarda her gün yan yana omuz omuza faşizme karşı verdiğimiz mücadele ettiğimiz meslektaşlarımızdır. Biz kendilerini zulme boyun eğmeyenlerin, barış diyenlerin, emek diyenlerin, öğrencilerin ve ezilenlerin avukatlığından tanıyoruz. Arkadaşlarımızı hiçbir zaman terk etmeyeceğiz ve yalnız bırakmayacağız.” şeklinde konuştu.

Operasyonlar yargı faaliyeti değil

Yapılan operasyonların meşru ve hukuki hiçbir dayanağı bulunmadığını ifade eden Umut Beyaz, “Operasyonlar bir yargı faaliyeti değil, iktidarın talimatıyla oluşan idari işlemlerdir.” dedi. Avukat Beyaz, saray iktidarına karşı halk direnişinden başkaca bir yol bulunmadığını, her gün daraltılan demokratik siyaset alanına karşı meşru ve demokratik mücadeleden vazgeçmeden baskılar karşısında bulunduğumuz her yerde ve her alanda direneceklerini belirterek sonlandırdı.

BursaMuhalif.com