Bursa’da yolsuzluk protestosuna polis engeli

KESK, DİSK, TMMOB ve BTO’nun çağrısıyla bugün (17 Ocak) 19.00’da Heykel Meydanı’na yürümek üzere Fomara Meydanı’nda bir araya gelen emek ve demokrasi güçlerinin yürümesine polis izin vermedi. Yapılan pazarlık görüşmelerinde emniyet güçlerinin “Kent Meydanı’na yürüyüş yapabilirsiniz fakat Heykel’e yürütmeyeceğiz” tehtidinin ardından kitle oturma eylemine geçti.

Açıklamasını Fomara Meydanında yapmak zorunda kalan Hasan Özaydın “hangi taşı kaldırsak altından yolsuzluğun, kokuşmuşluğun, kirliliğin sahipleri AKP ve Cemaat çıkıyor” dedi. Padişah yetkilerini kullanan bir başbakan ve süper yetkili bakanlar ile fiili sıkıyönetim uygulandığını belirten Özaydın, AKP’nin bir yandan yolsizlik dosyalarını gizlemeye, diğer yandan da faşizmi tahkim etmeye çalıştığını ifade etti.

Hala ormanların, dağların, nehirlerin, kentlerin yağmalandığını, yaşam alanlarının yok edildiğini söyleyen Hasan Özaydın sözlerine,

“Soruyoruz;

bunların taşenlaştırma ile ilgili aralarında bir çelişki var mı?

güvencesizlikle ilgili bir çelişkileri var mı?

Dinin siyasallaştırılmasıyla ilgili bir çelişkileri var mı?

Farklı inançların, dillerin, kültürlerin, düşüncelerin inkarı ve bastırılmasıyla ilgili bir çelişkileri var mı?

Toplumsal muhalefetin silahla, gazla, tomayla bastırılması konusunda bir çelişkileri var mı?

Faili meçhullerin açığa çıkartılmaması, yargılanmaması, Roboski’nin kapatılması ile ilgili bir çelişkileri var mı?

Kürt sorununun çözümsüzlüğüyle ilgili bir çelişkileri var mı? Hayır, yok!”

diyerek devam etti.

Özaydın’ın konuşmasının ardından 18 Ocak 18.00’de Heykel Meydanında yapılacak olan sansüre karşı “internetime dokunma!” eylemine çağrı yapıldı.