Bursa’da Tapu ve Kadastro çalışanı kadına sözlü taciz protesto edildi

27 Mayıs tarihinde Bursa Tapu ve Kadastro Bölge Müdürlüğü binasında, Osmangazi Tapu Müdürlüğünde görevli bir kadın kamu çalışanına bir vatandaş tarafından sözlü şiddet uygulandı.

Bunun üzerine Yapı-Yol Sen Bursa Şubesi; kurumda hizmet veren kamu emekçileri ve KESK üyelerinin katıldığı bir basın açıklaması ve oturma eylemi gerçekleştirdi.

Yapı-Yol Sen Yönetim Kurulu Üyesi Özlem TÜRKER’in okuduğu basın açıklamasında:

10352351_273919089456723_986103176000075466_n“Kamu kurumlarının bir çoğunda özellikle de sağlık ve eğitim kurumlarında kamu emekçilerine yönelik sözlü ve fiili saldırılar gün geçtikçe artmaktadır. Bu saldırılara maalesef kadın emekçilerimiz de maruz kalmaktadır. Osmangazi Tapu Müdürlüğünde çalışan Kübra Demir adlı arkadaşımıza ağza alınmayacak derecede sözlü hakaretler içeren bir saldırı gerçekleşmiştir. Bu olay neticesinde hamile olan arkadaşımız fenalaşarak düşük yapma tehlikesiyle yüz yüze kalmıştır. Ağır iş yükü ve çalışma koşullarında görev yapan Tapu Kadastro çalışanları bir yandan görevlerini yapmaya devam edip vatandaş memnuniyetini sağlamaya çalışırken, bir yandan da vatandaşların saldırılarına maruz kalmaktadırlar. Fazla çalışma mesai ücretleri kesilen çalışanlar; her gün geç saatlere kadar, hatta hafta sonları da çalışmak zorunda bırakılmaktadır. Düşünün ki burada çalışan kadın arkadaşlarımız geç saatlerde evlerine gidip, çocuklarına ve eşlerine yemek hazırlayıp ev işlerini yapma derdine de düşmektedirler. Yapılan bu ve benzeri saldırılara karşı ilgili kurumların daha duyarlı olmasını, saldırılarda bulunanların cezalandırılmasını ve kamu emekçilerinin bu ve benzeri şiddete maruz bırakılmaması için gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasını talep istiyoruz. Arkadaşımıza yapılan saldırıyı şiddetle kınıyoruz. KESK Yapı – Yol Sendikası olarak şimdiye kadar yaşanan ve önlem alınmadığı taktirde, bundan sonra da yaşanması muhtemel olan bu tür olaylarda tüm kamu çalışanlarının yanında olacağımızı bildiririz.” sözlerine yer verildi.

Ayrıca Yapı-Yol Sen Yönetim Kurulu Üyesi Engin Duman, konu ile ilgili bilgi verilmesine ve eylemin ortaklaştırılmak istenmesine rağmen Memur-Sen yöneticilerinin konuya ilgisiz kaldığını ve bu durumun eyleme katılan üyeleri tarafından tepki topladığını ifade etti.

(Birgün/Bursa)