Bursa’da Newroz coşkusu

Bursa Newroz’u Gökdere Meydanı’nda binlerce kişinin katılımıyla kutlandı.

11080448_424855264354506_1479252811327182513_o

Bir haftadır pek çok mahallede gerçekleştirilen Newroz kutlamaları, bugün(22 Mart) HDP’nin çağrısıyla Gökdere Meydanı’nda coşkulu bir şekilde sona erdi. Binlerce kişinin katıldığı Newroz, öğle saatlerinde başladı. Barış, kardeşlik ve eşitlik talepleri için alanda bulunanlara HDP Hakkari Milletvekili Adil Zozani seslendi. “Bu seneki nevruzun halkların baharının müjdeleyicisi olduğunu ve şimdiye kadar yapılan bütün nevruzların içerisinde en anlamlısı olduğunu söyledi.

Barışı sağlamak ve demokrasiyi , insanların alın terini egemek kılmak için çalışacaklarını söyleyen Zozani açıklamasının devamında şunlara yer verdi:

“Öcalan yeni bir Türkiye’nin yol haritasını tüm insanların önüne koydu ve bu yol haritası bizleri barışa ve demokrasiye taşıyacaktır. Bizler barışta, demokraside de ısrarcıyız ve samimiyiz. Biz sorunlarımızın çözümü için geçmişle hesaplaşmayı değil, geçmişle yüzleşmeyi ve helalleşmeyi esas alıyoruz. Dünkü mesajın ana temalarından birisi de buydu.

Bursa’dan milletvekilliği aday adaylığı bulunan 8 kişinin tanıtıldığı Newroz, Özlem Gerçek, Koma Pel ve Sarya Kültür Merkezi Sanatçıları’nın şarkılarıyla devam etti.