Bursa’da LGBTİ’lere cihatçı ve ülkücülerden saldırı

Bursa’da Hayatın Renkleri ve Özgürlük Derneği’nin İstanbul’daki Onur Yürüyüşü’ne yönelik saldırıları protesto etmek için gerçekleştirdiği basın açıklamasına cihatçı ve Ülkücü gruplar tarafından taşlı saldırı düzenlendi.

Bursa’daki LGBTİ bireylerin kurduğu Hayatın Renkleri ve Özgürlük Derneği, İstanbul’da düzenlenen Onur Yürüyüşü’ne yönelik polis saldırısını protesto etmek için Bursa’da 1.Onur Yürüyüşü gerçekleştirme yapma kararı aldı. Ancak Bursa’daki  Mustazaflar Derneği, taraftar grupları ve ırkçı çevreler yürüyüşe karşı nefret söylemi ve tehditlerle LGBTİ bireyleri hedef göstererek baskı oluşturdular. Yürüyüşün yapılması durumunda halkı açıkça saldırıya çağıran bu gruplara karşı polis hiçbir işlem yapmadı. Baskılar ve tehditler sonucu yürüyüşün yerini değiştiren Hayatın Renkleri ve Özgürlük Derneği’ne tehditler dinmeyince Bursa Valisi Münir Karaloğlu çözümü eylemi yasaklamakta buldu. Valilik’ten yapılan açıklama ile yürüyüşe izin verilmeyeceği duyuruldu. Bunun üzerine Hayatın Renkleri ve Özgürlük Derneği,  Nilüfer Dernekler Yerleşkesi önünde basın açıklaması yapma kararı aldı.
4
“Nefrete inat yaşasın renkli hayat” sloganıyla düzenlenen basın açıklamasına  ırkçı ve cihatçı gruplar taşlarla saldırdı. Basın açıklamasından önce Dernekler Yerleşkesi’ne yakın bir yerde toplanan ırkçı gruplar “Bursa’da eşcinsel istemiyoruz” sloganları atarak LGBTİ bireyleri hedef gösterdi. Diğer yandan cihatçı 2 kişi de basın açıklanmasının okunduğu sırada LGBTİ bireylere yönelik taşlı saldırı gerçekleştirdi. Saldırıda kimse yaralanmazken polis 2 saldırganı gözaltına aldı. Daha sonra ırkçı grubu da dağıtıp 3 kişiyi gözaltına alan polis LGBTİ bireylerin basın açıklamasına devam etmesine izin vermedi.

adasdasdsadada
Hayatın Renkleri ve Özgürlük Derneği adına basın açıklamasını okuyan Eylül Yağmur Saraçoğlu “Bu yıl 13.sü düzenlenen İstanbul LGBTİ Onur Yürüyüşü’ne nefret, kin ve gereksiz polis müdahalesi damgasını vurdu. Sonrasında yapılan açıklamalar ise işlenen bu demokrasi suçundan daha fazla suçtur.Önce saldırı olacağı duyumunu aldık şeklinde ve Ramazan ayı olması bahane gösterilerek açıklamalar yapıldı. Birincisi itham edildiği üzere LGBTİ Onur Yürüyüşü asla özellikle Ramazan ayına denk getirilmemiştir. Bu yürüyüş uzun yıllardır evrensel olarak haziranın son haftasında yapılmaktadır. İkinci de on binlerin İstanbul’da buluştuğu o gün bizlere saldıran sadece polisti. Bizler başka hiçbir grubun saldırısına şahit olmadık. Bizler tamamen barışçıl bir şekilde gösteri yürüyüşü yapmak isterken bu derece polis müdahalesine maruz kalmamız ve din düşmanı olarak topluma lanse edilmemiz tamamen insan haklarına aykırıdır ve nefret suçudur” dedi. 

17
Bursa’da yapılması planlanan Onur Yürüyüşü’ne yönelik baskılara değinen Saraçoğlu, “Tepkimizi dile getirmek için demokratik hakkımızı kullanmak üzere Bursa Hayatın Renkleri ve Özgürlük Derneği olarak 1.Bursa Onur Yürüyüşü ve basın açıklaması yapmayı planlıyorduk. Yürüyüş için hazırlık aşamasında iken  bazı taraftar gruplarından tehdit hakaret ve küfre kadar varan tepkiler gördük. Bu gruplar yürüyüşe saldırmak için örgütlenip sosyal medyadan LGBTİ bireyleri hedef göstermiştir. Durum bu halde iken Mustazaflar Derneği Başkanı basın yoluyla yaptığı açıklamada insanlara suç işlemek yönünde çağrı yapmıştır. Bu konu ile alakalı olarak bütün savcıları göreve davet ediyoruz. ” dedi.

Valilik ve Emniyet’in uyarılarına uyarak eylemin gün ve saatini değiştirmelerine rağmen Valiliğin eylemden bir gün önce eylemi yasaklamasına da eleştiren Saraçoğlu, “Şunu dile getirmek istiyoruz ki bizlerin ne ramazana ne de toplumun huzuruna kastımız yoktur ve asla olmayacaktır. Bizler yasal düzenlemelerle gördüğümüz ayrımcılığın önemlenmesini, iş ve sosyal hayatta bu ayrımcılık nedeni ile karşılaştığımız zorlukların giderilmesini talep ediyoruz. Anayasa’daki ilgili maddelere cinsiyet kimliği ve cinsel varlık tanımının eklenmesini istiyoruz” dedi.

Saldırının ardından Dernekler Yerleşkesi’ne sığınan LGBTİ bireyler uzun süre polis ablukasında beklediler ve daha sonra dağıldılar. 

(Ömer Gül)