Bursa’da Kent ve Doğa hakkı mücadeleleri konuşuldu

Bu yıl IX.su gerçekleşen Uluslararası İşçi Filmleri kapsamında bugün ‘Kent ve Doğa Hakkı Mücadeleleri’ konulu panel düzenlendi. Kuzey Ormanları Savunması’ndan Çiğdem Çidamlı, DOĞADER Başkanı Murat Demir, Ziraat Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Prof. Dr. Ertuğrul Aksoy, Yırca köyünden Oktay Uyan’ın kaıldığı panel bugün (26 Aralık) Ördekli Kültür Merkesi’nde 20.00’de başladı.

İlk olarak Bursa’da doğa ve çevre mücadelesi ve edinilen deneyimlerden bahseden Murat Demir, DOĞADER’i mücadelenin öncüsü haline getirenin hakkın kendi özneleri olduğunu, Bursalıların direnişine kendilerinin destekçi konumunda olduklarını ifade etti. demir’in ardından ziraat mühendisi Ertuğrul Aksoy Bursa ve çevresinde yapılması planlanan projelerin tarım alanlarına zararlarına değinirken, Yırça köyünden gelen Oktay Uyan, Yorça’da termik santral yapılması sürecinde yürüttükleri mücadele ve yaşanan deneyimlerden bahsetti.

Kuzey Ormanları Savunması adına konuşan Çiğdem Çidamlı, İstanbul 3. Köprü inşaatı sürecinde başlayan ve Gezi isyanıyla büyüyen İstanbul savunmalarından, Validebağ direnişinden deneyimler aktardı.