Bursa’da kadınların 8 Mart coşkusu – Foto Haber

Bursa Kadın Platformu’nun çağrısıyla yüzlerce kadın bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde tacize, tecavüze ve kadın cinayetlerine karşı kadın dayanışması için toplantı.

Bir asırı aşkın süredir kadınların mücadele günü olarak kutlanan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Bursa’da da büyük bir rüzgar estirdi. 13.00’de Altıparmak’ta toplanan yüzlerce kadın, şarkılar ve sloganlar eşliğinde Heykel Meydanı’na kadar yürüdüler. Yaklaşık 3 saat süren kadın etkinliğinde renkli görüntüler sergilendi.

Kendi elleriyle yaptıkları kadın önlükleri, cadı şapkaları, el zilleriyle coşkulu bir yürüyüşün ardından Heykel Meydanı’nda yapılan konuşmalarla eylem yerini halaylara bıraktı.

Heykel Meydanı’nda basına açıklamayı Aysun Torun, Filiz Tali, Dilek Canbulat ve Elif Güven okudu. Konuşmasına başlayan Filiz Tali ‘ Kadınlarız biz yaşamı her gün hünerli elleri ile yeniden yeniden üreten,

Kadınlarız; merdiven altı tekstil atölyelerinde güvencesiz kayıtsız çalıştırılan,

Kadınlarız; üstümüze kapı kilitlenen fabrikada üç kuruş para için çalışırken yakılarak öldürülen,

Kadınlarız; çocuğun, yaşlının bakımı, evin temizliği, yemeğin yapımı ile uğraşıp evdeki emeği görülmeyen,

Kadınlarız; her gün en yakınımızdaki erkekler, baba, koca, sevgili tarafından öldürülen,

Kadınlarız; sokakta, parkta özgürce gezemeyen, evin içine hapsedilmeye çalışılıp toplumsal hayattan dışlanan

Kadınlarız; çocuk yaşta gelin gönderilen,

Kadınlarız; Özgecan’ın katledilişi ile yüreği dağlanan ve artık yeter diyerek sokakları meydanları dolduran.’ diye söze başladı.

Her gün 5 kadının yakınlarındaki erkekler tarafından öldürüldüğünü ve artık bunun cinayet değil düpedüz katliam olduğunu dile getiren Elif Güven, bu katliamın sorumlusu, ‘Kadın erkek eşitliğine inanmıyorum’ diyen Tayyip Erdoğan olduğunu, kadını değil aileyi her zaman ön planda tutan Ayşenur İslam olduğunu ifade etti.

Hayatlarını yeniden biçimlendiren, kadınlara hedef alan gerici kuşatmayı dağıtmak, kendi yaşamlarını eşit ve özgür bir biçimde kurmak için hayatın her alanında olduklarını bildiren kadınlar, erkek egemen, gerice AKP iktidarının ‘Kadın erkek eşit değildir’ fetvasının yaşamlarını ele geçirmesine için vermeyeceklerini ilan ettiler.

Konuşmaların ardından hep birlikte Kent Müzesi önüne geçen kadınların etkinliği, Gençlik Kültür Evi Tiyatro Atölyesinden Hülya Köseoğlu’nun tecavüz konulu monologuyla devam etti. Köseoğlu sahneyi Gülay Özdemir’in solistliğinde halaylara bıraktı.

Halk Cephesi: ‘Cinsel, ulusal, sınıfsal sömürüse SON’

Bursa Halk Cephesi üyeleri de 18.00’de Setbaşı’nda toplanarak Heykel Meydanı’na yürüyüş yaparak 8 Mart etkinliği gerçekleştirdi. Heykel’de açıklama yapan Sevil Kalem ‘Günümüzde kadına yönelik saldırılarda mevcut sistem, her ne kadar tek suçlu erkekmiş gibi göstermeye çalışsa d aasıl suçlu o bireyci çarpık, yoz, sapık zihniyeti yaratan ve besleyen iktidardır. Mücadeleye ve örgütlenmeye, meydanlara çıkmaya, emeğimizin, onurumuzun, namusumuzun kavgasını vermeye işte bu yüzden daha çok ihtiyacımız var.’ diye konuştu.

‘8 Mart kızıldır, kızıl kalacak!

İşçi Mücadele Derneği üyeleri ise Fomara Meydanı’ndan Kent Meydanı’na yaptıkları yürüyüşle ‘Kızıl 8 Mart’ çağrısı yaptılar.

Kent Meydanı’nda yapılan açıklamada ‘8 Mart’ı devrimci sınıfsal özünden kopartmak için Birleşmiş Milletler. 1977 yılında 8 Dünya Kadınlar Günü ilan etmiştir. Her şeye rağmen 8 Mart kızıl rengini korumakta ve kızıl olarak kalacaktır.’ sözleri yer aldı.