Bursa’da kadınlardan Şengal’e destek eylemi

Bursa’da kadınlar, Irak’ın Şengal ve Rojawa bölgelerinde ABD-İsrail-Türkiye destekli IŞİD’in yaptığı katliamlara dikkat çekmek için basın açıklaması düzenlediler.

HDK Kadın Meclisi, bugün Kent Meydanı’nda 18.30’da, IŞİD’in Kürt ve Ezidi halkına karşı yaptığı katliamları protesto için basın açıklaması düzenledi.HDK Kadın Meclisi adına açıklamayı okuyan Ferdane Kılıç, IŞİD’in ele geçirdiği bölgelerde erkeklerin katledildiğine, rehin alınan kadınların köle pazarlarında satıldığına, çocukların açlık ve susuzluğa terk edildiğine ve bir halkı toptan imha etmeye çalışıldığına dikkat çekerken, IŞİD’in kimi siyasetçiler ve medya tarafından “IŞİD militanları”, “IŞİD kuvvetleri” söylemleriyle yapılan katliama destek verdiklerini söyledi.

Açıklamanın devamında; Şengal’de, Kobane’de, Musul’da, Rojawa’da IŞİD terör örgütü tarafından yaşanan insanlık dramını ve vahşetini durdurmanın insanlık görevi olduğunu belirten Kılıç, ‘Şengal’de katliamda öldürülmeyen kadınlar köle pazarlarında satılırken bin kez daha ölüyorlar. Kadınlar köle pazarlarına düşmek yerine ölümü seçerek intihar ediyorlar. Kaçmayı başarıp dağlara sığınan kadınlar, çocuklar Şengal dağlarında açlıktan ve susuzluktan hayatlarını kaybediyorlar.’ dedi. Bursa’dan kadınlar olarak bu yaşananlara dur demek için mücadele edeceklerini, kadın bedeninin savaş alanı olmasına göz yummayacaklarını dile getirdi.

Ayrıca, Şengal için başlatılan yardım kampanyasına tüm Bursa halkının elinden geldiğince yardım etmelerini de isteyen Ferdane Kılıç basın açıklamasını gerçekleştirdiği çağrı ile sonlandırdı.