Bursa’da internet sansür yasası protesto edildi

İnternet denetimini TİB’na devreden yasayı protesto etmek amacıyla Bursa Heykel Meydanı’nda eylem gerçekleştirildi. “İnternetime Dokunma! Sayfaları Ortak Platformu”nun çağrısıyla gerçekleşen eylemdi “Tıklaya, tıklaya kazanacağız” “DNS’i değil hükümeti değiştir” sloganları atıldı. Eylemciler ile görüntü almaya çalışan polis kameramanları arasında arbede çıktı, olay kısa sürede yatıştı. Heykel Önünde basın açıkması okuyon Elif Güven, yargıyı, polisi, resmi olan olmayan tüm kurumları ele geçiren AKP’nin interneti bir türlü denetimi altına alamadığını ve bunu yapmaya çalıştığını söyledi.

Faşist devlet tarafından, bilgiye erişimin suç sayıldığı bu yaptırımlara sessiz kalmayacaklarını, halkın bilgi alma özrgürlüğünün engellenemeyeceğini ifade eden Elif Güven yasa için şunları söyledi;

“- Özel hayatın gizliliği ihlal edildiği gerekçesiyle içeriklerin bloke edilmesine imkan verecek düzenleme, mahkemelerin en geç 48 içinde erişimin kesilmesi konusunda karar vermesine izin veriyor

-Uygunsuz içerik tespit edilmesi durumunda yer sağlayıcı yurtdışındaysa bile erişim engellenebilecek, DNS değiştirerek siteye girilemeyecek.

-Anahtar kelimelerle “uygunsuz içerik” belirlenip sayfa kaldırılabilecek. Hakimler 24 saat içinde uygunsuz saydığı içeriğin kaldırılması kararı verebilecek. Zararlı görülen içerik çıkarılmazsa 500 ile 1000 TL arasında günlük para cezası kesilebilecek.

-Ulaştırma bakanlığına ve TİB’na internet erişimini engelleme yetkisi verildi.

-Değişiklikte erişim sağlayıcıları birliği öngörülüyor. Bu birliğe tüm erisim sağlayıcılar katılmak zorunda ve birliğe gönderilecek olan erişimin engellenmesi kararı 4 saat içinde uygulanmak zorunda.

-Yerel erişim sağlayıcıları ile bir tür fişleme yapacağını, verilerin 2 yıl saklanacağını, gerekirse ileride aleyhinizde mahkemelerde kullanılacak.

-Türkiye’de 10 milyon sosyal medya kullanıcılarının herhangi atmış olduğu bir veriyi, bakanın ve TİB’nın keyfine bırakmaktadır. Faşist devlet, nerede, ne yaptığımızı, nereye girdiğimizi bilecek, hakkımızta soruşturma yürütebilecek ve yazdığımız bütün mailleri ortalığa dökebilecek, delil olarak kullanabilecektir.

Faşist devletin sansürüne ve yaptırımlarına karşı, tüm sokakları banlayacağız!”

(Foto – Onur Yurtsever)