Bursa’da halkın parası ‘yap-boz’a harcanıyor

Bursa halkının parasını yanlış yatırımlara harcayarak, Büyükşehir Belediyesi’ni iflasa sürükleyen AKP’li Belediye Başkanı Recep Altepe’nin son projesi T2 tramvay hattı da yine zarara yol açtı. 

Bursa merkezini terminale bağlayacak tramvay hattı projesi başladığı günden bu yana tepkilere neden oluyor. Yer altından gitmeyerek yolu daraltan, yol ortasında bulunan ağaçların kesimine neden olan projede şimdi de mühendislik hatası nedeniyle değişikliğe gidiliyor.

Yol boyunca çekilen 3 metre uzunluğundaki perde duvarların karayolları standardına uymadığı gerekçesiyle kısaltılıyor. Bursa halkının da tepkisini çeken ve İstanbul Yolu’nda(Yeni Yalova Yolu) görüntü kirliliğine yol açan perdeler kesilerek 75 santimetreye indiriliyor. Böylece 300 milyonluk yatırım diye duyurulan projede binlerce lira boş yere harcanmış oldu.

Konuyu gündeme taşıyan CHP Büyükşehir Belediyesi Eski Başkan Adayı İnşaat Mühendisi Necati Şahin, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla Büyükşehir’in yaptığı projedeki hataya tepki gösterdi.

“T2 TRAMVAY HATTINDA YANLIŞ YAPILAN ÇİN SEDDİ BETON DUVARLAR KESİLİRKEN BAŞKANIMIZ ÇOK MUTLU…
BU FOTOĞRAF BİR SUÇÜSTÜ BELGESİDİR!!!
PEKİ BU YANLIŞ ÖN GÖRÜ VE PROJELERİN BEDELİNİ KİM VEYA KİMLER ÖDEYECEK..
HALKIMIZ HER ŞEYİ GÖRÜYOR VE NOT EDİYOR..
ELBET BU YANLIŞLARIN HESABI BİR GÜN HER İKİ TARAFTADA SORULACAK..
YAZIK EDİYORSUNUZ MİMAR SİNANIN BİLE ESER YAPMAĞA KIYAMADIĞI BURSA’YA YAZIK…”

Büyükşehir’in soyguna kılıfı: Estetik kazandırmak

Büyükşehir ise yapılan yanlıştan estetik kaygılar nedeniyle vazgeçildiğini belirten bir açıklama yaparak, zararı örtbas etmeye çalıştı. Estetik amaçlı betonların kısaltılacağını belirten Bursa Büyükşehir Belediyesi yaptığı açıklamada şuna değindi:

Bursa’yı demir ağlarla örme hedefi doğrultusunda projelendirilen toplam 9.4 kilometre uzunluğundaki 11 istasyonlu T2 Kent Meydanı – Terminal tramvay hattında inşaat hızla sürerken, yüksekliği nedeniyle görüntü kirliliği oluşturacak perde duvarlarda yeni düzenlemeye girildi. Raylı sistem ile karayolunu birbirinden ayıran perde duvarların yüksekliğinin caddedeki görselliği bozacağını göz önünde bulunduran Büyükşehir Belediyesi, bu duvarları karayolları standartlarına uygun olarak 75 santimetreye kadar indiriyor. Böylelikle karayolundaki güvenlik bariyerleri ile aynı yüksekliğe sahip perde duvarlar sayesinde caddedeki raylı sistemin algısı öne çıkmış olacak. Bunun yanında perde duvarlar üzerine yapılacak ferforje korkuluklarla İstanbul Caddesi estetik bir görüntü kazanacak.

BursaMuhalif.com