Bursa’da gençlik örgütleri: Laiklik Tutuklanamaz!

İstanbul’da Reina Katliamı sonrasında bir kahvehanede laikliğin yaşamsal önemini vurgulayan konuşmaları nedeniyle iki Halkevi üyesi tutuklanmıştı. Tutuklamaların ardından tüm ülkede tepkiler yükseliyor. Bursa’da da gençlik örgütleri yaptıkları basın açıklamasıyla laiklik mücadelesini yükseltmeye devam edeceklerini belirttiler. 

Okmeydanı’nda bir kahvehanede yaptıkları konuşma gerekçesiyle hedef gösterilerek Ayşegül Başar ve Hamit Dışkaya’nın tutuklanmasının üzerine Bursa’daki gençlik örgütleri CHP İl Binası’nda bir açıklama düzenledi. CHP Bursa Gençlik Örgütü, Fikir Kulüpleri Federasyonu (FKF), Gençlik Muhalefeti ve Öğrenci Kolektifleri’nin çağrısıyla yapılan basın açıklamasını FKF Bursa İl Başkanı Oğulcan Aksoy okudu.

Aksoy, daha katliamı gerçekleştirenler yakalanamamışken Halkevleri üyesi Hamit Dışkaya ve Ayşegül Başar’ın gözaltına alınarak ve 3 gün önce tutuklanmasının iktidarın toplumsal muhalefete yönelik uyguladığı baskının bir parçası olduğunu söyledi.

AKP, savaş politikalarıyla ülkeyi uçuruma sürüklemekte olduğunu dile getiren Aksoy, bunun kanıtının da OHAL olduğunu belirtti. Aksoy açıklamasının devamında tüm bu baskılara, gerici kuşatmaya gençlik olarak artık yeter dediklerini, tutuklanan arkadaşlarının okuduğu metne gençlik olarak imzalarını attıklarını söyledi.

Aksoy “Bugün Türkiye’de laiklik mücadelesi en yaşamsal ihtiyaçtır. Gençlik olarak laiklik bayrağını yükseltme sözü veriyoruz. Üniversitelerde ve bulunduğumuz her yerde #gençliklaiklikistiyor diyerek laiklik mücadelesini yükselteceğiz. Tüm sıra arkadaşlarımızı bu bayrağı taşımaya davet ediyoruz. Gericilere ve faşistlere bu memlekette laikliğin tutuklanamayacağını hep birlikte gösterelim. Tek adamcılığa ve başkanlığa geçit vermeyelim.” şeklinde konuştu.

BursaMuhalif.com