Bursa’da faşist saldırıya uğraşan CHP’ye KESK’ten ziyaret

KESK Dönem Sözcüsü Süleyman Ayyıldız ve bağlı sendika temsilcileri, CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan’a yönelik silahlı saldırı sebebiyle CHP Bursa İl Başkanı Şadi Özdemir ve İl Yönetimine geçmiş olsun ziyaretinde bulundu. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Şadi Özdemir Türkiye’nin son 14 yıldır hızla faşizme doğru tırmandırıldığını belirterek; “Bu olaylar bizi daha da kamçılıyor, daha da bir araya getiriyor ve bizi hırslandırıyor. Biz bu mücadelemizin dozunu yükselterek devam edeceğiz” dedi.20161108172554813_640_427_1_0

KESK Dönem Sözcüsü Süleyman Ayyıldız ve bağlı sendika temsilcileri, CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan’a yönelik silahlı saldırı sebebiyle CHP Bursa İl Başkanı Şadi Özdemir ve İl Yönetimine geçmiş olsun ziyaretinde bulundu. Türkiye’nin 15 Temmuz darbe girişiminden sonra yoğun bir şekilde faşizme doğru evrildiğini ifade eden KESK Dönem Sözcüsü Süleyman Ayyıldız, baskının giderek arttığını ifade ederek; “Saray ve AKP ikrtdarı her geçen gün bizleri biraz daha daraltıyor. Maalesef böyle bir süreçten geçtiğimiz bir dönemde Ana Muhalefet partisinin Genel Başkan Yardımcısı Sayın Bülent Tezcan’a, kendi ilinde bir silahı saldırı oldu. Muhtemelen ‘o kişinin akli dengesi yerinde değildir’ diyecekler ama biz buna inanmayacağız. Siyasilere yapılan, sendikacılara, ilericilere, aydınlara, gazetecilere yapılan saldırılar her zaman siyasidir. Ve önceden planlı hareketlerdir. Bu ülkede biz bunları yeni yaşamıyoruz. Bu ülkenin geçmişi de zaten bu konularda karanlıktı. 80’li ve 90’lı yıllar gibi bugün de ne yazık ki o yıllara geri döndük. Biz Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu olarak her zaman barışı, kardeşliği savunan biz konfederasyonuz. Kurulduğumuz ilk yıllarda yine aynı bugün olan havayı yaşıyorduk. Ama o gün de barış demiştik, bugün de tekrar barış diyoruz. Tabi ki bu ülkeye barışı AKP’nin getireceğine inanmıyoruz. Bu ülkeye barışı ancak soldan hayata bakan, sosyal demokrasiden hayata bakan partiler, liderler, sendikalar, aydınlar bunların tartışması ve önderliğiyle bu ülkeye ancak barış ve kardeşlik gelebilir. Tekrar Cumhuriyet Halk Partisi’nin İl Başkanı ve İl yönetiminin nezdinde tekrar geçmiş olsun diyoruz.

Sindirmeye çalışıyorlar

KESK Dönem Sözcüsü Süleyman Ayyıldız’ın ardından söz alan CHP Bursa İl Başkanı Şadi Özdemir ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. “Son 14 yıldır Türkiye’de yaşanan süreçlerin hızla faşizme doğru tırmandı” diyen Şadi Özdemir sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün faşizmin bütün uygulamalarını Sayın Cumhurbaşkanı’nın önderliğinde Türkiye’nin her noktasında büyütmeye devam ediyorlar. Demokrasi diyerek, vesayetten kurtulacağız diyerek iktidara gelen, Büyük Ortadoğu projesi çerçevesinde cemaatle ve Amerika’yla işbirliği yapıp Türkiye’nin bir takım dinamiklerini bozan, dağıtan bir anlayış var. Özellikle 15 Temmuz sürecinden sonra, siyasetin birlikte darbe kalkışmasına göğüs gerdiği dönemin ardından bunu fırsata çevirip, kendi diktasını kurmuş bir Cumhurbaşkanlığı makamı ve onunla birlikte AKP’nin uygulamaları var. Bu süreç içerisinde muhalif gördükleri herkesi FETÖ ya da PKK gerekçesiyle önce görevlerinden uzaklaştırıp sonra memuriyetlerini sona erdirip sonra da hayatlarını sürdürmemeleri için herhangi bir ticari faaliyet göstermelerine de engel olup adeta ölüme mahkum etmektedir. İnsanlar suçluysa, bunun kararını mahkeme verir. Adil yargılama yaparsınız, suçluysa cezasını verirsiniz. Bu kim olursa olsun. Ama önce suçlu ilan edip, sonra mahkum edip sonra pazarda satış yapmasını bile önleyip adeta ölüme mahkum ediyorsunuz. KESK’e bağlı arkadaşlarımızı, sendikacılarımızı, siyasetçileri, sivil toplum örgütü önderlerini bir suçlu pozisyonuna getirip, muhalefeti ya da hükümetin hoşuna gitmeyen tutumlar izleyen herkesi sindirmeye çalışmaktadır.”

Organize saldırılar yapılıyor

Cumhuriyet Halk Partisi’ne de uzun zamandan beri sistemli ve organize saldırılar yapıldığına dikkat çeken Özdemir; “Genel başkanımızın önüne cenazede kurşun atmakla başlayan bu saldırılar sistematik bir şekilde devam ediyor. Kurşun bırakanlar bakanlarla sarmaş dolaş sohbet ederek geziyor, kuş uçurulmayan bir ortamda gelip kurşunu bırakıyor. Devamında Artvin’de silahlı saldırı yapılıyor.  Yine Düzce ve Erzurum İl Başkanlarımıza yapılan saldırılar var. En son Genel Başkan Yardımcımız Bülent Tezcan’ın çok net bir şekilde bilinçli ve organize bir şekilde saldırı yapılıyor. Organize olduğu Sayın Tezcan’ın yemek yiyeceği mekanda arkalarındaki masayı ısrarla ayırtmak istemesinden net olarak anlaşılıyor. Planlayarak, oraya geleceğini bilerek hazırlanıyor ve saldırısını yapıyor. Sayın Genel Başkan Yardımcımıza tekrar çok geçmiş olsun diyoruz. Çünkü kurşun ana damarının çok yakınından geçiyor. Bursa’da da bizim mahalle temsilciliklerimiz üzerinden de münferit ya da organize saldırılar oluyor” dedi.

Mücadelemiz Sürecek

Yapılan saldırıların Cumhuriyet Halk Partilileri sindiremeyeceğini belirten Özdemir; “Ama şunu herkesin bilmesi gerekiyor. Biz yedi düvel düşmana karşı savaşmış ve Cumhuriyeti kurmuş bir neslin torunlarıyız. Bizi bu ne faşist saldırılar ne bireysel saldırılar ne Cumhurbaşkanı’nın baskısı ne AKP’nin uygulamaları en de emir eri haline gelmiş savcıların, hakimlerin tutumları hiçbir şekilde Cumhuriyet Halk Partisi’ne geri adım attırmaz. Tam tersine bu olaylar bizi daha da kamçılıyor, daha da bir araya getiriyor ve bizi hırslandırıyor. Biz bu mücadelemizin dozunu yükselterek devam edeceğiz. Biz Kurtuluş savaşında, savaştan çıkmış yorgun bitap düşmüş bir halkla, silahı, genci, parası olmayan bir halkla bütün düşmanlarla savaşarak o yoksul koşullarda Cumhuriyeti yeniden kurmuş bir partiyiz. Bugünün koşulları o günün koşullarından daha zor değil. Bugün yapılan baskılar, o günlerin koşullarından daha ağır değil. Biz bunun bilincinde olan bir partiyiz. O nedenle hiçbir baskının bizi yıldıramayacağını tekrar söylüyorum. KESK dönem sözcümüzün ve dostlarımızın ziyaretlerinden dolayı kendilerine çok teşekkür ediyorum. Demokrasi mücadelemiz bundan sonra da sonuna kadar sürecektir” açıklamasında bulundu.

(CHP/Bursa Haber Merkezi)