Bursa’da emek örgütleri yolsuzluklara karşı yürüdü

AKP iktidarının yolsuzluk, rüşvet, rağma ve talan politikalarına karşı günlerdir süren eylemler devam ediyor. KESK, DİSK, TMMOB ve BTO’nun çağrısıyla 19.00’da Setbaşı’nda toplanan emek ve demokrasi güçleri, ‘hırsız var!’ solganları eşliğinde Heykel’e yürüdü.

Heykel’de basın açıklamasını okuyan KESK Bursa Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Hasan Özaydın “11 yıldır tek başına iktidar olan AKP’nin yıllardır adım adım inşa ettiği yolsuzluk ve rant düzeni, 17 Aralık’ta başlatılan, yolsuzluk, rüşvet ve kara para aklama gibi iddialarla sürdürülen operasyonlar sonrasında daha net görülmeye başladı.” diye konuştu.

11 yıldır hemen her konuda ittifak halinde olan, muhaliflere karşı ortak siyasi operasyonlar yapan AKP-Cemaat birlikteliğinin, ekonomik ve siyasal rant paylaşımı konusunda çatışmaya girdiğini belirten Özaydın, bu noktada en çok mağduriyet yaşanların geniş halk kesimleri ve siyasi operasyonlar sonucunda tutuklanarak cezaevlerinlerini dolduranlar olduğu söyledi.

yıllırdar adalet ve hukukun üstünlüğü gibi kavramlarla her türlü yolsuzluğun, adaletsizliğin ve hırsızlığın üzerini örtme girişimlerine izin verilmemesi gerektiğine değinen Hasan Özaydın, sözlerini “Bizler emek ve demokrasi güçleri olarak, yolsuzluklardan, yoksulluktan arınmış bir ülke isteyen yurttaşlar olarak diyoruz ki, üç bakanın istifa etmesi yetmez. Soruşturmanın selameti, sorumluların açığa çıkartılması ve yargılanması için hükümet istifa etmelidir. Bizler taleplerimz gerçekleşinceye kadar alanlarda olmaya devam edeceğiz.” diyerek sonlandırdı.