Bursa milletvekillleri dokunulmazlıkları Anayasa Mahkemesi’ne taşıdı

Saray ve AKP’nin HDP’li milletvekillerinin dokunulmazlıklarını kaldırmak için hazırlattığı geçici yasa tasarısının Meclis’te AKP, MHP ve CHP oylarıyla kabul edilmesinin ardından CHP’den yasaya itiraz eden milletvekilleri yasayı Anayasa Mahkemesi’ne taşıyor.

Dokunulmazlıkların kaldırılmasına karşı ilk olarak harekete geçen CHP’li Sezgin Tanrıkulu’nun ardından Bursa CHP milletvekilleri de yasanın yürürlüğünün durdurulması ve iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, “Seçimden önce veya sonra bir suç işlediği ileri sürülen milletvekili meclisin kararı olmadıkça tutulamaz, sorguya çekilemez, tutuklanamaz ve yargılanamaz” ifadesinin altını çizerek, üyesi olduğumuz Avrupa Konseyi Avrupa Konseyi bünyesindeki Avrupa Hukuk Yoluyla Demokrasi Komisyonu’nun (Venedik Komisyonu) görüşlerine de aykırı olduğunu belirtti. Sarıbal, komisyonun 2014 yılındaki raporuna dayanarak hazırladığı dilekçesinde şu sözlere yer verdi:

“Komisyona göre dokunulmazlık, özellikle parlamentoda kalan azınlıkların yargısal tehditlerden korunması, parlamento çalışmalarının sürekliliğinin sağlanması, seçmenlerin iradelerinin korunması, azınlıkta kalan siyasetçilerin cezalandırmaları için yargı organları üzerinde çoğunluk tarafından baskı kurmasının önlenmesi ve bu bakımdan yargı bağımsızlığının korunması gibi işlevler görmektedir. Hukuk devleti için önem taşıyan bu işlevler, erkler ayrılığı ilkesi ve demokrasi ilkelerine de etkinlik kazandırabilecektir.”

“Dokunulmazlık kalkmadı”

Yasayı Anayasa Mahkemesi’ne taşıyan bir başka CHP Bursa Milletvekili de Ceyhun İrgil oldu. İrgil, “Korkmuyoruz, sinmeyeceğiz” diyerek yasayı neden Anayasa Mahkemesi’ne taşıdığını tek tek madde madde anlattı. Kılıçdaroğlu’nun ilk olarak söylediği sözü hatırlatan İrgil, “Velhasıl; genel başkan ilk açıklamasında ne demişti ‘Bu yasa anayasaya aykırıdır’, Madem Anayasa’ya aykırı, o zaman başvurulacak yer Anayasa Mahkeme’sidir.”

İrgil’in madde madde hazırladığı açıklaması:

“KORKMUYORUZ, SİNMEYECEĞİZ
NEDEN ANAYASA MAHKEMESİ ?

Madde madde, tane tane yazacağım. Lütfen sonuna kadar okuyunuz

BU BİR ALDATMACA, DOKUNULMAZLIKLAR KALDIRILMADI

Zira bu konuyu basının ve halkın çok iyi bilmeden hatta çıkan yasayı bile tam okumadan, TV algısı ile yorumladığını düşünüyorum. Oysa gerçek, İktidar ve yandaş medyanın anlattığı gibi değil…

Önce şunu belirteyim; DOKUNULMAZLIKLARA KARŞIYIM, BAŞBAKAN, BAKANLAR DAHİL MİLLETVEKİLLERİNİN DOKUNULMAZ OLMASI KABUL EDİLEMEZ, KALDI Kİ BUNA KÜRSÜ DIŞINDA İHTİYAÇ DA YOKTUR.

MİLLETVEKİLLERİ HALKTAN ÜSTÜN DEĞİLDİR, YASA KARŞISINDA HERKES EŞİTTİR. SUÇ İŞLEYEN MİLLETVEKİLİ DE OLSA YARGILANMALIDIR, DOKUNULMAZLIĞI OLMAMALIDIR

Dokunulmazlıklar ile ilgili bir çok seçmen ve üyemizden sorular geliyor; “Bazı CHP milletvekilleri neden HAYIR dedi veya anayasa mahkemesine neden başvurdunuz?”

Şimdi;
– BİR ….. BU YASA ALDATMACA, ASLINDA DOKUNULMAZLIK KALKMADI. HATTA OYLANDIĞI GÜN AKŞAMI TEKRAR DOKUNULMAZLIK BAŞLADI

Adı üstünde bu yasa “GEÇİCİ MADDE”… Ne demek “GEÇİCİ” ? Yani “bir seferlik, bugüne mahsus” … Oysa biz ne istedik ; DOKUNULMAZLIKLAR TAM OLARAK HERKES İÇİN KALKSIN

AKP ne yaptı? Anayasaya geçici madde koyarak “bir seferlik” yasanın oylandığı güne kadar gelen fezlekeleri mahkemelere sevk etti. Bu arada fırsatçılık yapıp susturmak istediği muhalefet vekilleri ile ilgili yüzlerce fezleke üretip acilen meclise gönderttiler. Oysa AKP, başbakan ve bakanlar ile ilgili binlerce savcılık başvurusu olduğu halde kendi fezlekelerini meclise sevk etmediler. Eskiden kalanlara işlem uygulandı. İmkan olsa ” kendilerini de muaf ” tutacaklardı.

– İKİ ….. AKP FIRSATÇILIK YAPIP TERÖR VE ŞEHİTLERİ KULLANARAK, HALKIN ARTAN ÖFKESİNDEN KORKUP GÖSTERMELİK “BAKIN BEN MECLİSTEKİ TERÖRİSTLERİ MECLİSTEN ATACAĞIM” SAFSATASI İLE HALKI KANDIRIYOR.

Dertleri dokunulmazlığı kaldırmak değil, söz verdikleri durduramadıkları terör karşısında acze düşen iktidar, göstermelik bir iki milletvekili tutuklarsam, halkın öfkesini bastırırım, diye plan yapıyor.
Oysa terör ile ilgili suç olan tüm maddeleri “çözüm sürecinde” AKP kendisi suç olmaktan çıkarmıştı. Bu da yalan… bu yolla hukuki olarak kimseyi yargılayamazlar. Tek amaç; GÖZ BOYAMAK ( aynı 12 Eylül’ü yargılıyoruz,deyip. Sözde Kenan Evren’i yargıladıkları (!) gibi)

– ÜÇ ….. CHP DEDİ Kİ; “BAŞBAKAN VE BAKANLAR DAHİL DOKUNULMAZLIK HERKES İÇİN KALKSIN”

AKP ne yaptı? Sadece oylama sırasında mecliste olan fezlekeler için kaldırdı. Üstelik 1923’den bu yana bakanlık yapanların tüm dokunulmazlık hakları korundu. Yani bir bakan yıllar geçse de yargılanamıyor. Bu nedenle yolsuzluk ve rüşvet suçlaması ile bugün ABD savcısı tarafından da iddianameye konan 4 BAKANIN BİLE DOKUNULMAZLIĞI KALKMADI

– DÖRT …. BU HALİ İLE BU YASA ANAYASAYA AYKIRIDIR. ANAYASAYA AYKIRI OLAN BİR KANUN, İKTİDAR BASKISI İLE GEÇTİ DİYE KORKUP, ACABA NE DERLER DİYE SİNİP EYVALLAH ETMEYECEĞİZ. ELBETTE MÜCADELE EDECEĞİZ. ANAYASA MAHKEMESİ BU MÜCADELENİN İLK ADIMIDIR

– BEŞ …… BAŞINDAN BERİ BU YASAYA “HAYIR” DİYENLERİ, DİYECEKLERİ “VAY! BUNLAR TERÖRİSTLERE DESTEK OLUYOR, KORUYOR” YAYGARASI İLE HALKI BÖLMEYE, CHP’Nİ TERÖR İLE EŞLEŞTİRMEYE ÇALIŞTILAR. BAZILARI YANLIŞ ANLAYACAK, HAKSIZ YERE YAFTALAYACAK DİYE DOĞRU BİLDİĞİMİZ YOLDAN, İNANDIĞIMIZ DEĞERLERDEN VAZGEÇECEK DEĞİLİZ.

Terörün böylesi azması ve teröristlerin bunca can yakmasının nedeni AKP İKTİDARIDIR. PKK ile görüşen, teröristler silah yığarken göz yuman iktidardır. Şimdi ortaklıkları bozulunca işlerine gelmeyen, muhalefet eden herkese “bunlar terörist, teröre destek oluyor” iftirası ile bizleri yıldırmaya çalışıyorlar. Hayatımız, ilkelerimiz ortada Kuvvayi Milliye tarafından kurulan ve ebedi lideri ATATÜRK olan bir parti duruma göre davranmaz. Terör nereden gelirse gelsin, kimden gelirse gelsin KARŞI ÇIKAR. Benim elim eline silah alıp Ceyhunizm’i savunsa , elimin kırılmasını isterim. Bizler hayatımız boyunca BARIŞI ve HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ savunduk, bu böyle devam edecek.

ALTI …. BU BAŞKANLIK SİSTEMİ İÇİN PERDELEME VE HALKI OYALAMADIR.
Artan terör ve her kente ulaşan şehit cenazeleri toplumsal tepkiyi arttırınca iktidar toplumun gazı almak için bu senaryoyu tezgahladı.

“DOKUNULMAZLIKLAR KALDIRILDI” diyen varsa yalancıdır, şerefsizdir. Bu “şerefsiz” gibi tabirler bana uygun ve kullandığım bir üslup değildir. Özellikle yazdım. Çünkü bizim yasalarımıza göre bu tabir hakaret kabul ediliyor. Şimdi iddia ediyorum;
İşte “şimdi artık dokunulmazlık yok, kaldırıldı” diyebilecekler için bu tabiri kullandım. Buyrun tersini iddia edenler, eğer DOKUNULMAZLIK GERÇEKTEN KALKTIYSA MAHKEMEYE VERİN… Bakalım iddia edenlere ne diyecekler?
Ben söyleyeyim; “kusura bakmayın, milletvekili dokunulmazlığı var, millletvekili olduğu sürece de yargılanamaz”

YEDİ …. BİZ BU SENARYOYU 1994’DE GÖRDÜK VE SONUÇLARI ÜLKE İÇİN ÇOK AĞIR OLDU. MİİLETİN SEÇTİĞİ İNSANLARI MECLİSTEN ALIP CEZAEVİNE GÖTÜRÜRSENİZ, HALKIN BUNA TEPKİSİ ÇOK DAHA SERT OLUR. KALDI Kİ; HAPİS İLE FİKİRLERİ YOKEDEMEYİZ. 1994’DE YAPILAN HATAYI TEKRAR ETMEK ÜLKEYİ DAHA CİDDİ ÇATIŞMA ORTAMINA SOKACAKTIR. ASIL BÖLÜCÜLÜK BUDUR. AKILLI İNSANLAR AYNI HATAYI TEKRARLAMAZ, DERS ALIR.

***
SONUÇ; Hayatım boyunca gücüm yettiğince , aklım yettiğince haksızlık, hukuksuzluk, yobazlık, görgüsüzlük ve zalimlik ile mücadele etttim. Ne kadar başardım, başaramadım tarih söylecek, ama ben uğrunda çabaladım. Elimden geleni yaptım, yapacağım.
HDP ile aynı safta görüneceğim, korkusu ile doğru bildiğim, evrensel gerçeklerden, adaletten vazgeçecek değilim. “Hayır” oyu kullanırken de, Anayasa Mahkemesi’ne başvururken de eşim dahil kimseye sormadım, danışmadım, kimse de bana telkinde – il ve ilçe örgütlerimiz hariç- bulunmadı, bulunamaz. Nitekim başvuranları ( ki 7-8 kişi galiba) da biraz önce TV haberlerinden öğrendim.
Kendi aklım ve vicdanım var. Örgütümüze gittim, fikirlerini aldım, hepsi bu.

– Başvurdum çünkü; Dokunulmazlıkların tam olarak ve devamlı kalkmasını istiyorum

– Başvurdum çünkü; Milletvekillerinin kürsü konuşmaları hariç her konuda yargılanması gerektiğini düşünüyorum.

– Başvurdum çünkü; bakanların da yargılanmasını istiyorum

– Başvurdum çünkü; AKP içinde de “hayır” diyenler vardı ancak baskı, usule uygun bir oylama yapılmadı. Milletvekilleri oylarını göstermeye zorlandı. yani “gizli oylama” yapılmadı.

– Başvurdum çünkü; benim fezlekem belediye meclis kararı için açılmış bir dava nedeniyle belediye ve tüm meclis üyelerinin yargılandığı bir yeşil alan imar değişikliği davası (ki hakime dokunulmazlık istemediğimi, dosyamı ayırmamasını ilettim, ancak yasal olarak zorunlu meclise gönderdi) Benim davamdan siyasi bir sonuç çıkmaz. Ancak bazı milletvekili arkadaşlarımızın davalarında alacakları cezalar ile milletvekilliği düşürülerek, ara seçim tezgahlanabilir. Rize’ye CB ile çay toplamaya giden, olmadık davalar ile gencecik insanlara hapis cezaları veren sulh mahkemelerine, yandaşlaşan yargıya güvenmiyorum. İktidar için rahatsızlık yaratan muhalefet milletvekillerine de bazı yargıçların adil davranacağına inanmıyorum.

– Başvurdum çünkü; asıl yolsuzluk, rüşvet, gasp, kalpazanlık suçları olan, teröre göz yuman bakan , başbakanın da yargılanmasını istedim.

– Başvurdum çünkü; halkın iradesi ile meclise muhalefet için gelen milletvekillerini yıldırmak, susturmak için yapılan bu tezgaha itiraz ettim.

– Başvurdum çünkü; en küçük devlet memurunun bile yargılanması için valilik, kaymakamlık izni gerekirken, iktidar memurları, MİT müsteşarı, valiler izin olmadan yargılanamazken, milletin seçtiği vekillerin iktidarın “saray emir eri” olmuş parmakları ile salt meclisten uzaklaşsın diye mahkemeler ile oyalanması, susturulması, sindirilmesi ve haksız yere hapse atılmalarına itiraz ediyorum.
– Başvurdum çünkü; SARAYDAN GELEN her talimata ve emire itiraz ediyorum. Bu “saray” emridir. Meclis kendi iradesi ile haraket etmelidir.

Velhasıl; genel başkan ilk açıklamasında ne demişti ” bu yasa anayasaya aykırıdır”

Madem anayasaya aykırı, o zaman başvurulacak yer Anayasa Mahkemesidir.”

 

BursaMuhalif.com