Bursa Milletvekili’nden Bayram Kutlaması

CHP Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada ortak akıl ve vicdan temennisinde bulundu.

ceyhun-irgil

İrgil’in açıklaması şöyle:

“Türkiye onbeş yılda öyle bir noktaya geldi ki, toplumun bir kısmı intikam peşinde, bir kısmı mağdur, bir kısmı Cumhuriyet’i ve değerlerini koruma çabası içinde, bir kısmı İslam rejimi derdinde. Ne yazık ki bölündük, kutuplaştık, iç ve dış düşmanların haris planları toplum üzerinde kara bulutlar gibi dolaşıyor. Her gün yurdun bir yerinde evlatlarını kaybeden anneler, şehitlerini gömen babalar vatan sağolsun diyor. Kimsenin yargıya, hukuka, adalete güveni kalmadı. At izi it izine karıştı. Devlet bile kandırıldı.

Ama bu tablo bu ülkeye yakışmıyor. Kanıyla, canıyla bağımsızlık savaşı vermiş bir milletin evlatlarına yakışmıyor. Cumhuriyet’in 93. yılını kutlarken, yüzümüzü ileriye döndürmemiz, ortak ve çoğulcu akıl ve vicdan birlikteliğiyle hareket etmemiz gerekiyor. Bu ülke insanının ama bölük pörçük değil, doğudan batısına kuzeyinden güneyine hep birlikte insan gibi yaşadığı günleri görmek temennisiyle tüm halkımızın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutlarım.”