Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil, “GSS borçlarını silelim”

Meclis’te devam eden bütçe görüşmelerinde, AKP’nin sağlık politikalarıyla her geçen gün borçlanan halkın üzerinden borç yükünü kaldırma teklifi Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil’den geldi. 

13980

Bütçe görüşmeleri Meclis’te tartışılmaya devam ediyor. Halkın her gün sağlıkta borçlandırılmasının önüne geçmek için CHP Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil, Sağlık Bakanı AKP Bursa Milletvekili Mehmet Müezzinoğlu’na çağrıda bulundu.

Fıkralı eleştiri

İrgil, Sağlık Bakanlığı’nın bütçesi üzerine yaptığı konuşmasında önce bir fıkrayla günümüzdeki sağlık anlayışını ortaya koydu. “Eli kesilen bir adam arkadaşıyla hastaneye gider, ‘Şurada bir pansuman yaptırayım’ der. Yaralı adam içeriye girer, karşısına iki kapı çıkar; birinde HASTALIKLAR, diğerinde YARALILAR yazmakta. Kapıyı açar, bakar ki yine iki kapı var; birinde KAS, birinde KEMİK… KAS kapısını açar, karşıda iki kapı daha; birinde ÖNEMSİZ, diğerinde ÖNEMLİ. Bakar yarasına, küçük… ÖNEMSİZ kapısını açar ve açar açmaz kendini sokakta bulur. Orada bekleyen arkadaşı “Ne oldu, hemen geldin? Tedavi olabildin mi?” der. ‘Vallahi, tedavi olamadım ama teşkilat çok iyi!’

“Sağlık partiler üstüdür, eleştirmiyor, öneriyorum”

Halkın sorunsuz, kaliteli, güven veren, ücretsiz bir tedaviye ulaşmakta zorluk çektiğini belirten İrgil, “Sağlık bir bilimdir, partiler ve siyaset üstüdür. O yüzden eleştirmek yerine önerilerde bulunacağım. Gelin yaşanan sorunları birlikte çözelim” dedi.

Yoğun bakım yatak ünitesini artırılmasının önem arz ettiğini belirten ve “Herkesin önünde sonunda gideceği yer yoğun bakım. Gelin, bir AVM eksik açalım ama daha fazla yoğun bakım ünitesi açalım” diyen Dr. İrgil’in çözmeyi teklif ettiği konulardan bazıları şunlar:

  • Batma noktasına gelen üniversite hastanelerini kurtarma
  • SGK’nın hastaneler üstündeki mali tacizini sona erdirme
  • GSS borçlarının silinmesi
  • SABİM hattının kaldırılması, sağlık çalışanlarının özlük haklarında iyileştirme
  • Kamu Hastaneleri Birliği’nde memur yapılan uzman hekimlerin sağlığa kazandırılması
  • Döner sermayenin adaletli uygulanması
  • Performans sisteminin kaldırılması

Sağlık holdinglere bırakılamaz

Mehmet Müezzinoğlu’na ayrıca “Emekli sağlık çalışanlarına yapılan haksızlığı bitiren bakan siz olun Sayın Bakanım” diyerek seslenen Dr. İrgil, şehir hastaneleri sistemine de dikkat çekti:

“Şehir hastaneleri kisvesi altında hastaneleri patron ve para babalarının eline teslim etmeyelim. Bu modelin denendiği ülkelerin hepsi iflas etti. Lütfen sağlığı holdinglere emanet etmeyelim. Uygar ve sosyal bir devlet her şeyi bırakabilir ama sağlık, eğitim ve güvenlik müteahhitlere bırakılamaz.”

BursaMuhalif.com