Bursa kamuoyundan direnen metal işçilerine destek

Renault ve Tofaş başta olmak üzere bazı işyerlerinde Türk Metal Sendikası’na üye işçilerin daha iyi bir toplu sözleşme için sendikaya yaptıkları uyarının ardından uğradıkları saldırıya tepkiler artıyor. Saldırıyı kınayan bazı sendika ve meslek odaları binlerce metal işçisinin haklı direnişine tanık olunduğunu belirterek, Türk Metal Sendikası yöneticilerini işçilerin Anayasal haklarına saygı göstermeye, zorba tavırlardan vazgeçmeye çağırdı.

DİSK, KESK, TMMOB ve Bursa Tabip Odası öncülüğündeki bazı sendika ve meslek örgütleri metal sektörü işçilerini Türk Metal Sendikası’ndan istifaya kadar götüren süreç ve yaşanan saldırı konusunda bir basın toplantısı düzenledi. Bursa Akademik Odalar Birliği (BAOB) Yerleşkesi’nde düzenlenen toplantıda ortak açıklamayı MMO Bursa Şubesi Başkanı İbrahim Mart okudu.

Renault ve Tofaş başta olmak üzere birçok fabrikadan binlerce metal işçisinin Türk Metal ile işverenin işbirliğine itiraz ettiğine dikkat çekilen açıklamada, işçilerin uyarılarının dikkat alınmadığı hatırlatıldı.
İşçilerin daha iyi bir sözleşme için sendikaya verdikleri sürenin 5 Mayıs’ta dolduğu, o gün sendikadan istifa için Organize Sanayi’deki bir parkta buluşan işçilerin sendika yöneticilerinin saldırısına uğradığı ifade edilen açıklamada, 2012 yılında da Türk Metal Sendikası’ndan kitlesel olarak istifa eden Bosch işçilerinin benzer bir saldırıya uğradığı, birçok işçinin de yaralandığı kaydedildi.

İşçilerin direnişinin sorunların çözümü konusunda verilen taahhütler doğrultusunda şimdilik sona erdiği vurgulanan ortak açıklamada, direnişin Renault ile sınırlı olmadığı, Tofaş, Mako ve Coşkunöz gibi firmalarda da benzer krizin kapıda olduğu ifade edildi.
“Direnişçi metal işçilerine karşı yapılan baskı, tehdit ve saldırıları, kabul edilemez ve kaygı verici olarak değerlendiriyoruz. Direnişçi Renault metal işçilerine yapılan saldırıları kınıyoruz” denilen açıklamada, işverenler ve Türk Metal Sendikası uyarıldı.

İşçilerin istediği sendikayı tercihinin anayasal bir hak olduğu, bunun ne surette olursa olsun engellenmesinin anayasal suç olduğu ifade edilen açıklamada şöyle denildi:

“İşçilere yapılan baskı, tehdit ve saldırılar sonlandırılmalıdır. 5 Mayıs 2015 tarihinde işçilere, saldıranlar ve bu saldırıları tertip edenler tespit edilmeli, haklarında yasal işlemler derhal başlatılmalıdır.
İşçilerin taleplerine kulak verilmeli, her koşulda diyalog sürdürülmeli, anlaşmazlık halinde hukuksuz yollara başvurulmamalıdır.
İşçilerin, bağlı bulundukları sendikadan ‘istifa etmeleri’ nedeniyle işten atılmaları ya da başka bir cezaya tabi tutulmaları söz konusu olmamalıdır.

İşçiler, diledikleri sendikayı tercih etme konusunda özgür bırakılmalı, baskı, tehdit, şantaj vb. uygulamalardan uzak durulmalıdır.
Aksi halde, yaşanan ve yaşanacak olumsuzluklardan dolayı, işverenlerin ve Türk Metal Sendikası yöneticilerinin sorumlu tutulacağı bilinmelidir.

Bizler, Bursa’ nın Emek ve Demokrasi güçleri olarak, konunun yakın takipçisi olduğumuzu, haksızlık karşısında direnen işçileri yalnız bırakmayacağımızı ve işçilerle dayanışma içerisinde olduğumuzu kamuoyuna duyuruyoruz.”