Bursa Kadın Platformu: “Saray darbesine karşı kadınların barış masasını kuracağız”

Bursa Kadın Platformu geçtiğimiz hafta Varto’da öldürülen kadın gerilla Kevser Eltürk’e(Ekin Wan) yapılan işkenceye karşı kadınlar olarak barış masasını kuracaklarını açıklayan bir basın toplantısı düzenledi.

CM7RlSOUwAEUsM9

HDP Bursa İl binasında bugün(21 Temmuz) yapılan açıklamayı Bursa Kadın Platformu adına Figen Ovat gerçekleştirdi. Ovat, “Aydınlıktan, halkın hesap sormasından korkanlar, kararttılar yurdumuzun ufkunu… Günlerimiz ölümler, acılar, bombalar, şehit acılarıyla doldu birden bire, tam da barışa ramak kalmışken… Tüm gücü ile karşımıza dikilen, katile, faşiste, hırsıza inat ‘yaşasın hayat’ diye mücadele etmeye devam edeceğiz. Savaş, kan, gözyaşı, ölüm isteyenlere, bize savaşı dayatanlara karşı demokratik haklarımızı kullanıp halkın iradesiyle, inatla barışa yürüyeceğiz.” dedi.

‘Önce kadınları vurun’ diyen top yekün bir savaşın ilanı

Ovat, “Müzakere süreci devam ederken barışın yoluna taş koyanlar, IŞİD’le sözde savaşılıyormuş gibi yapanlar, Dünyanın Jandarması ABD’ye üstleri teslim edip, kendi kardeşini bombalama izni alır almaz savaşı yeniden başlatanlar aklımızla, duygumuzla, bilgimizle, deneyimimizle dalga geçtiğini sanıyor. Katledilen kadın bedenlerinin sokaklarda teşhir edildiği kirli bir savaş sürecinden geçiyoruz. Varto’da öldürülen bir kadın gerillanın bedensel bütünlüğüne, mahremiyetine yapılan saldırı, ölüleri bile siyasetin parçası yapmaktan çekinmeyen cinsiyetçi, tekçi, milliyetçi ve militarist erkek-devlet aklının bir parçası. ‘Önce kadınları vurun’ diyen top yekün bir savaşın ilanı bu.” şeklinde açıklamasına devam etti.

Ekin Wan-Kevser Eltürk isimli kadın gerillanın işkence edilmiş bedeninin teşhir edilip, fotoğrafının güvenlik görevlilerince servis edilmesini, direnen kadına tahammülsüzlüğün en çirkin hali olarak değerlendiren Figen Ovat, “Toplumsal yıkımın bedelini ezilenlere, ezilenlerin de ezileni kadınlara ödetmeye çalışanlara karşı birlikte mücadele etmeye her zamankinden daha kararlıyız. Barışın toplumsallaşmasının öznesi kadınlar, bu coğrafyanın her yanına sözünü duyurmaya devam edecek. Bizleri sokaklardan çekmeye, susturmaya çalışanlara daha da güçlenerek, çoğalarak karşı duracağız.” dedi.