Bursa Kadın Platformu AKP’nin kadın düşmanlığını protesto etti

Bursa Kadın Platformu üyeleri bugün (11 Nisan) 18.30’da Fomara Meydanı’nda toplanarak AKP Bursa İl Başkanlığı önüne yürüyerek, AKP’li Bingöl Belediye Başkanı’nın kadın düşmanı söylemini kınadılar. AKP önünde basın açıklamasını okuyan Derya Şimşek, “Belediye başkan yardımcılığına ve belediye başkan vekilliğine bayanları getirmeyi düşünmüyoruz. Dinen de örf’en de bu uygun değil. Toplum bunu hazmetmez’

Bu haber ülkemizde iktidarda bulunan AKP’nin kadına bakış açısını yani AKP’nin kadın düşmanlığını net biçimde ortaya koyuyor. Bu söylem kadınları işlerin yapılmasında kabul eden ama yönetim kademelerinde reddeden bir söyemdir ve cins ayrımcıdır. Erkek egemen AKP zihniyeti Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi’nin ifadesi ile alenen kadın düşmanlığını açığa çıkarmaktadır ve bu durum bizleri hiç şaşırtmadı” diye konuştu.

bu sözlerin sonucu olarak Belediye Meclis Üyiliğine 1. sırada seçilen Nurten Ertuğrul’un istifası yerine Belediye Başkanının istifa etmesi gerektiğini söyleyen Şimşek, AKP’nin kadın düşmanlığını Başbakan’ın söylemlerinden zaten bildiklerini bildirdi. Derya Şimşek, Başbakan Erdoğan’ın kürtaş hakkı ile Roboski katliamını bağlamasının, eylemlerde polisin şiddet uyguladığı kız öğrenciye ‘kız mıdır kadın mıdır belli değil’ demesinin, kadını yok saydıklarının göstergeleri olduğunu belirtti.