Bursa halkı yolsuzluklara karşı sokakta

Yolsuzluk, ve rüşvet operasyonunun ardından tüm Türkiye’de halk sokaklara çıkmaya devam ediyor. Bugün Bursa halkı Diren Bursa’nın çağrısıyla setbaşı’nda toplanıp Heykel’e yürüyüş düzenledi.

Heykel önünde basın açıklaması okuyan Dilek Gültekin “İstanbul savcılarının yeni bir yolsuzluk dalgası için emniyete gittiği ama son haftada Güler tarafından yerinden edilen emniyetin, savcıların talimatını yerine getirmediği haberi yayıldı. Başsavcılık ile Emniyet arasında krize sebep olan bu operasyonun ekonomik büyüklüğünün 100 milyar doları bulduğu belirtiliyor. Uluslararası çapta çok büyük bir karapara aklama, rüşvet, ihaleye fesat karıştırma ve yolsuzluk dosyasında 28 adet dev ihalede usulsüz işlem, 100 milyar dolarlık bir kamu zararı ve haksız kazanç sağlanarak hazinenin büyük zarara uğratılması söz konusu Soruşturma kapsamında Başbakanlık, Ulaştırma Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Kültür Bakanlığı ve Başbakanlık Kalkınma Ajansının, Tayyip’in oğlu Bilal Erdoğan’ın isimleri geçiyor.” diye konuştu.

Aralarında 2 bakan çocuğunun da bulunduğu 14 kişinin tutuklanması ve bakanların istifa etmesinin yeterli olmadığını belirten Gültekin, pisliği ortaya dökülen AKP hükümetinin istifa etmesi gerektiğini kaydetti.

AKP’nin de Cemaatin de çıkarlarının halkın çıkarlarından ayrı olduğunu ifade eden Dilek Gültekin, “11 yıldır birlikte çalıp çırptıkları, yağmaladıkları, talan ettikleri; vergiler ile halktan toplanılan paralardır, kentlerimizdir, doğamızdır,  geleceğimizdir. ” diye devam etti.

Haziran direnişinde Gezi Parkı’nda paranın geçmediğini, dayanışmanın olduğunu bildiren Gültekin, paranın geçmediği, hakkın eşitliğin olduğu bir toplum için mücadele ettiklerini sözlerine ekledi.

Basın açıklamasının ardından yarın (27 Aralık) 19.00’da yine Setbaşı Mahfel önünde toplanılacağı duyuruldu.

(Foto – Onur Yurtsever)