Bursa halkı termik santral yapmak isteyenleri uyardı

Bursa’da geçtiğimiz günlerde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın onaylamasıyla yapımı için gün sayılan Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi termik santral projesi için tepkiler sürüyor. DOĞADER’in çağrısıyla bugün(19 Temmuz) DOSAB idari binası önünde bir araya gelenler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın onayladığı projeden vazgeçmesi için bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Şehrin merkezinde bulunan DOSAB’ın içerisine yapılacak olan DOSAB Termik Buhar ve Enerji Santrali’nin çevreye vereceği zararın görmezden gelinerek rant için doğanın talanına izin verilmesine karşı yapılan basın açıklamasına DOĞADER ve çevre mahallelerde oturan pek çok insan katıldı. Açıklamayı katılanlar adına Panayır Mahallesi’nden Fadime Şahin okudu.

Şahin ‘Bizler, Bursa’nın sanayi tarafından kirletilmiş havasını solumak zorunda bırakılan Bursa’nın çeşitli mahallelerinde yaşayan vatandaşlarıyız. Bizler, DOSAB çevresindeki mahallelerde yaşayan, hava kararınca DOSAB’taki sanayi tesislerinin bacalarından bıraktıkları rahatsız edici, hasta yapan dumanın canlı tanıklarıyız. Buna rağmen, DOSAB Yönetimi, termik santral kurmak için Bursa Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne gönderdiği ÇED Başvuru Dosyası ile 10.06.2014 tarihinde ÇED sürecini
başlattı.’ dedi.

Ucuz enerji için kömürle gelen tehdit

Fadime Şahin, DOSAB’ta bulunan fabrikaların bugüne kadarki enerji ihtiyaçlarını nasıl karşılıyorsa bundan sonrada bu şekilde karşılayabileceğini ancak doğalgazdan elde edilen enerjinin pahalıya mal olması nedeniyle kömürden enerji üretmeye çalıştıklarını dile getirdi. Sermaye kesiminin havayı, suyu daha da kirletme pahasına, halkın sağlığını tehdit edecek olan, Bursa ovasını besinimizi dumana boğmayı göze alan kömürle çalışan merkezi bir santral kurma planı yaptıklarını belirtti.

Şahin konuşmasını sonlandırırken, DOSAB çevresinde ve Bursa’nın çeşitli mahallelerinde yaşayan vatandaşlar olarak bu 
duruma engel olacaklarını ve bu açıklamanın bir uyarı olduğunu dile getirdi. Şahin ‘Bursa Ovasının ortasında termik
santral kurmak isteyenlere asla geçit vermeyeceğiz. DOSAB Termik Santralinden vazgeçilmezse, bizler Bursalı vatandaşlar ve temiz bir gelecekten yana demokratik kitle örgütleri olarak bundan sonra da daha güçlü eylemlilikler içinde olacağımızı
buradan Türkiye’ye duyuruyoruz.’ diyerek sözlerini sonlandırdı.