Bursa Halkevleri’nden 1 Mayıs’ta Heykel çağrısı

Basına ve kamuoyuna

1010867_10152319094530750_7588507213968065195_nHalkevleri Derneği Bursa Şubeleri olarak işçilerin, emekçilerin, sömürüye karşı duranların ve bu yıl itibarıyla çapulcuların bayramında buluşuyoruz. Halkın direniş ateşini Taksim’den, Kızılay’dan ,Heykel’den ve memleketin dört bir yanındaki meydanlardan yaktığı, mücadele günü olan 1 Mayıs için hazırlıklarımız olanca hızıyla devam etmektedir. “Adalet ve Özgürlük İstiyoruz” üst başlığıyla hazırlandığımız 1 Mayıs Mitingi için mahalle mahalle toplantılar alıyor, mahallelerden emekçilerin 1 Mayıs alanlarına ulaşabilmesi adına faaliyetler yürütüyoruz. Bu faaliyetlerin başında 26 Nisan Cumartesi akşamı saat 20,00’da Nilüfer Üç Fidan Parkı’nda Nilüfer şubemizin düzenlediği İlkay Akkaya konseri var. Değerli basın emekçilerinden ve Bursa halkından bu konserin kente duyurulması konusunda dayanışma bekliyoruz.

Bu yıl boyunca sokakların ve meydanların ortak talepleri vardı.2013’ün 1 Haziran’ıyla başlayan süreçte hakları konusunda duyarlı olanlar,kamusal alana sahip çıkanlar, çocukların öldürüldüğü bir ülkede hesabını soracak kadar adalet duygusuna sahip olanlar, yaşam şekline yapılan müdahalelere karşı özgürlük isteyenler, her gün Başbakan tarafından hakarete uğramaktan bıkıp saygı isteyenler doldurdu meydanları. Haziran Direnişi 2013’ün 1 Mayıs’ıyla birlikte başlamıştı aslında. Emekçilere Taksim’i vermemek için kırk takla atan iktidar (inşaat var,güvenliğinizi alamayız) yalanın arkasına sığınmış, meydanlardan dışlanan emekçiler İstanbul’un merkezindeki hiçbir şeye layık görülmemişti. Geçen yıl Taksim’de direnenler mücadelenin çoban ateşini yaktılar. Bizim ateşimiz memleketi aydınlatırken yalancıların mumu yatsıya kadar bile yanmadı. İktidarın derdinin güvenlik olmadığı koca bir kentin güvenliğini nasıl da fütursuzca riske attığı tüm kamuoyu tarafından izlendi. İnsanlar yaralandı, şehir gaza boğuldu. Emekçiler ve gençler Haziran’ın ilk 15 gününü Taksim alanında geçirmiş, irade almak konusunda son derece cesur davranan emek örgütleri ve Taksim Dayanışması öncülüğünde milyonlar Taksim’de gösteriler yapmış, alternatif bir yaşam kurmuştu, alanda devletin hiç bir güvenlik önlemi yoktu fakat çukura hiç kimse düşmemişti. İnşaatın koca bir bahane olduğu bu yıl daha net şekilde ortaya çıktı. Kendi görevini sermayeye hizmet olarak belirlemiş olan iktidar Taksim’i, Kadıköy’ü, Kızılay’ı ve Heykel Meydanı’nı 1 Mayıs’a yasakladı.(Bursa’da emek ve meslek örgütlerinin oluşturduğu tertip komitesi 1 Mayıs’ın Heykel’de yapılması için dilekçe verdi fakat Valilik dilekçeyi reddetti.) Fetih şenliklerinden, seçim kutlamalarına, maç sevinçlerinden dans gösterilerine kadar herşeye açık olan Heykel Meydanı işçilere emekçilere kapatıldı. Evet, iktidar aynı iktidar fakat bu yıl muhalefet farklı bir muhalefet. Daha iddialı, daha tecrübeli, daha kararlıyız artık.Koca bir direniş gördü bu kent. Ahmet Atakan’ı, Ali İsmail’i, Berkin’i uğurladık Heykel Meydanı’ndan. Hırsızlığa, rüşvete, yalana, talana karşı durduk. İnternet yasaklarına karşı, palalı saldırganlara karşı, her türlü baskıya, zulme karşı, hak gasplarına karşı Heykel Meydanı’ndaydık. Bizler emeğimiz için direndik yıl boyunca, direnişteki dayanışma hepimizin aklını, ruhunu temizledi adeta. Şimdi, emeğin gününde vazgeçmeyiz direniş alanımızdan. Bursa’nın kenar mahallelerinde oturanlara,emekçilere layık görmemişler Heykel Meydanı’nı. Sizden meydan isteyende kabahat.Bu memleketteki tüm ezilenler öğrendi ki; biz meydanları, sokakları özgürleştirdikçe kendimiz özgürleşiyoruz. Çok şey istemiyoruz.Hakkımız olanı istiyoruz.

Saygi istiyoruz, adalet istiyoruz, özgürlük istiyoruz!

İş işten geçti artık. Biz o meydanda kendi demokrasi kültürümüzü oluşturmaya başladık. Heykel’de yaptığımız forumlar, halkın aldığı her kararı uygulayabildiğini gösterdi. Biz o meydanın taşlarını döşeyen güvencesiz, taşeron işçileriz. Biz o Heykel’i yapan, AVP Tiyatrosu’nda oyun sahneleyen sanatçılarız, bu kenti var eden kadınlarız. Biz bu şehrin doğasını, suyunu koruyan çevrecileriz, bu memleketi besleyen köylüleriz. Günün her saatinde Heykel Meydan’ında gördüğünüz liselileriz. Kentin dışına atıp kurtulduğunuz üniversitelileriz. Biz Türkiye’nin her tarafından göç edip gelmiş olanlar, emeğinden başka satacak hiç birşeyi olmayanlarız. Biz 31 mayıs gecesi Heykel Meydanı’nda direnişe geçen çapulcularız. Yıllardır uyguladığınız yabancılaştırma politikaları yüzünden bizim olan herşeyi sizin sandık. Artık kendimizin olanı, emeğimizin karşılığını istiyoruz. Biz kararımızı verdik. 1 Mayıs’ta Heykel’deyiz. Saat 12.00’da Heykel’de toplanıyoruz. 1977’de Taksim 1 Mayısı’nda kaybettiklerimizi ve 2013 Gezi direnişinde yitirdiklerimizi anacağız. Ve coşkun bir sel olup akacağız kentin caddelerine. Diğer alanlardaki emekçilerle buluşup, hep birlikte kutlayacağız 1Mayıs’ı.

Tüm Bursa halkını bu önemli günde direnişi ve direnişin meydanı Heykel’e sahip çıkmaya çağırıyoruz.

Hırsızlığa, Yalana, Talana, Zorbalığa MEYDAN VERMEYECEĞİZ!

1 MAYIS’TA HEYKEL’DEYİZ!

BURSA HALKEVLERİ

Not: 26 NİSAN’DA ÜÇ FİDAN ANITI’NDA İLKAY AKKAYA KONSERİ’NE TÜM BURSA HALKI DAVETLİDİR.

Not2: BİRLİĞİ SAĞLAMAK İÇİN HEYKEL’DEKİ EYLEMİN ARDINDAN STADYUMA GİDECEK, EMEK VE MESLEK ÖRGÜTLERİNİN TERTİPLEDİĞİ 1 MAYIS YÜRÜYÜŞÜNE KATILACAĞIZ.KISACASI BURSA’DA İKİ AYRI 1 MAYIS KUTLAMASI YAPILMAYACAK.UMARIZ BİR DAHAKİ YIL 1 MAYIS’I HEP BİRLİKTE HEYKEL’DE KUTLAYACAĞIZ.