Bursa GFF’de ‘Altın Yumurta’ ödülleri dağıtıldı

Bu yıl 4.sü düzenlenen Uluslararası Gençlik Filmleri Festivali Bursa’da görkemli bir açılışla perdelerini açtı. Direniş temasıyla yola çıkan GFF’de 9 film 3 gün boyunca sahne alacak. Nilüfer Kent Konseyi, Nilüfer Dernekler Yerleşkesi, Dersimliler Derneği ve Kazım Koyuncu Kültür Sanat Sokağı’nda yapılacak gösterimler ücretsiz olacak.

Dün (12 Nisan) yapılan açılışta Kolektif Sinema adına açılış konuşmasını yapan Ege Türkmen ‘Kolektif Sinema olurak eğitimin her geçen gün daha çok parasallaştırıldığı, kültür sanatın alınır satılır bir meta haline getirildiği ülkemizde, üniversitelilerin kültür sanak haktır diyerek çıktığı yolda Gençlik Filmleri Festivali’nin dördüncü yılında bir kez daha sahne alıyoruz.’ dedi. Türkmen’in ardından festivalin düzenleyicisi olan Öğrenci Kolektifleri adına Hasret Könü, üniversitelerinde parasız eğitim mücadelesi verdiklerini, hırsızları katilleri okullarına sokmadıklarını söyledi. Özgürlüklerinin bir bir ellerinden alındığını, baskıya karşı gezi direnişinden aldıkları güçle mücadele etmeye devam edeceklerini bildiren Könü, korku imparatorluğuna karşı kızlı erkekli direneceklerini ilan etti.

Konuşmaların ardından AKP’lilere attıkları yumurtalarla direnen Kolektifler, GFF Altın Yumurta Ödüllerini sahiplerine verdi. İlk olarak GFF’ye yaptığı desteklerden ötürü Nilüfer Kent Konseyi’ne, Gezi İsyanı’nda verdikleri hukuk mücadelesiyle direnişin içinde olan Çağdaş Hukukçular Derneği Bursa Şubesi adına avukat Alper Kocabaş’a ödülleri verildi. Gezi isyanı’nı medyaya taşıyan ve şehir gündeminde tutmaya çalışan yerel gazeteciler Aykut Güngör ve Erdinç Karakaş’a basın ödülü verilirken, yıllardır sürdürdükleri su hakkı mücadelesiyle tüm Türkiye’ye örnek olan Başköy halkına çevre ödülü verildi. Başköy muhtarı Hasan Acar, ödülü almaktan mutluluk duyduklarını belirtti ve üniversite öğrencilerine okullarından mezun olduktan sonra devlet dairelerinde, özel şirketlerde işe girdiklerinde, çevre sorunlarına duyarsız kalmamayı öğütledi. Okullarının Görükle kampüsüne taşınması için mücadele eden Gemlik’teki Hukuk Fakültesi öğrencilerine ve Mudanya’daki Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerine de Altın Yumurta ödülü layık görüldü. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde taşeron örgütlenmesi yaparak haklarını kazanan Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası üyelerine, Uludağ Genç Çapulculara, Gezi İsyanı’nın Bursa’da en büyük öncüsü olan Diren Bursa’ya, Gezi İsyanı sırasında en çok soruşturmayı alan Zafer Algül ve AKP Bursa İl Binası önünde polisin müdahalesi sırasında hastanelik olan Nergiz Şişek’e direnen kadın olarak GFF Altın Yumurta ödülü verildi.

Ödül törenini ardından Eskişehir’de gezi isyanı sırasında polis tarafından işkence görmesinni ardından hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz anısına hazırlanan ‘Ali: Düşlerinde Özgür Dünya’ belgeseli ve Bandista konseri yapıldı.