Bursa Gezi’nin yıldönümünde Heykel’deydi

2 yıl önce 31 Mayıs’ta İstanbul Taksim’deki Gezi Parkı’nın yıkılmasını engellemeye çalışanlara polisin sent müdahalesi ardından tüm Türkiye’yi saran Haziran İsyanı’nın yıldönümünde Bursa’da da etkinlikler yapıldı.

image

Dün (31 Mayıs) 18.30’da Setbaşı’nda toplanan yüzlerce kişi Bursa’daki gezi eylemlerinin merkezi olan Heykel Meydanı’na yürüdü. Burada yapılan basın açıklamalarının ardından Kent Müzesi önünde şiir dinletisi, Grup Berfin ve Praksis konserleri yapıldı.

Heykel önünde basına açıklama yapan Elvan Atay, ‘Bu güzel ülkenin, güzel çocuklarının 2 yıl önce küçük bir parkta başlattıkları, sonrasında 79 ilimizin sokaklarını orantısız bir zekâ ve orantısız bir direnişle saran, sadece Türkiye’nin değil, dünyanın direniş tarihine kocaman harflerle yazılan GEZİ DİRENİŞİ’ni anmak için toplanmış bulunuyoruz.’ dedi.

‘Türkiye’de yıllardır emekçilerin, işçilerin, Kürtlerin, Alevilerin, kadınların, gençlerin, lgbti’lerin, toplumun tüm ezilen ve dışlanan kesimlerinin taleplerinin görmezden gelinmesine ya da yok sayılmasına karşı savunulan talepler, günümüzde de geçerliliğini korumaktadır.’ diyen Elvan Atay, Bursa Emek ve Demokrasi Güçleri olarak Gezi direnişini selamladı.

Açıklamanın ardından kitle Kent Müzesi’nin önüne gelerek burada şiir dinletisi, konser ve halaylarla etkinliklerini devam ettirdi. Grup Berfin ve Praksis konserleri Gezi İsyanı’nın direniy ruhunu ve heyecanını Bursalılara tekrar yaşattı.