Bursa Elektrik Mühendisleri Odası’nda işten atılan Meliha Taşçı geri alınsın

Bursa’da TMMOB’a bağlı Elektrik Mühendisleri Odası’nda maddi gerekçelerle 4 çalışan işten çıkarıldı. İşten çıkarmalar üzerine Bursa Akademik Odalar Birliği çalışanları düzenledikleri basın açıklamasıyla işten çıkarılan işçilerin yanında olduklarını belirttiler.

Bursa EMO 3 mühendis ve 1 oda personelini maddi gerekçelerle 25 Aralık’ta taraflarına bildirdiği iş akdi feshiyle işten çıkardı. Bursa Kimya Mühendisleri Odası ve Elektrik Mühendisler Odası’da uzun yıllar büro personeli olarak görev yapan 53 yaşındaki Meliha Taşçı için bugün Akademik Odalar çalışanları basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamayı yapan Yelda Aybey, Meliha Taşçı’nın emeğini ve özverisini esirgemeden çalıştığını, odanın amaçlarını ve mücadelesini benimsediğini ve hiçbir zaman maaşını önemsemeden, hatta zaman zaman alacağından feragat ederek mücadelenin içinde yer aldığını belirtti.

Ekonomik gerekçelerle işten çıkarma sermayenin tarzıdır

“Leroy Merlin, Sütaş, Nestle gibi süreçlerde odalarımızın tutumu bunun en güzel örneklerindendir. İşte tam bu noktada, EMO Bursa şubede yaşananlar akıl almaz bir TEZATLIKTIR. Biz çalışanlar biliyoruz ki; Ekonomik gerekçeler ile işten çıkarmalar, ancak ve ancak her sendelediğinde, emekçileri feda etmek yöntemini ilk çözüm olarak gören sermayenin hareket tarzıdır.” Diyen Aybey, 60 yıllık tarihi boyunca mücadele eden EMO’nun bu tutumundan vazgeçmesi gerektiğini ve Meliha Taşçı’nın yanında olduklarını dile getirdi.