Bursa Eğitim Sen Yalova Valisi’ni istifaya çağırdı

3-_DSC0194

Geçtiğimiz haftalarda okul gezileri sırasında Eğitim Sen’in kılık kıyafet yönetmeliğini protestosu nedeniyle sakalını uzatan öğretmen Halil Serkan Öz’ün sınıfına girerek hakaretlerde bulunması üzerine yapılan destek eyleminde kalp krizi geçirerek hayatını kaybeten Serkan Öz öğretmen için mücadele sürüyor. Eğitim Sen Bursa Şubesi üyeleri Yalova Valisi Selim Cebiroğlu’nu öğretmen Halil Serkan Öz’ün kalp krizi geçirerek ölmesine sebep olduğu için istifaya çağırdı, İçişleri Bakanlığı’na ve Yalova Valiliği’ne istifa faksları gönderdi.

Bugün Heykel Postanesi önünde toplanan Eğitim Sen üyesi öğretmenler adına açıklama yapan Şube Başkanı Güney Özkılınç, 7 Ekim 2013 tarihinden itibaren ‘özgür kılık kıyafetlerle işyerlerine gidilmesi’ yönünde karar aldıklarını ve tüm illerde Eğitim Sen üyeleri tarafından uygulanmaya başlandığını ifade etti. Bugüne kadar çok sayıda idareci ve mülki amir tarafından öğretmenlere baskılar yapıldığını, soruşturmalar açıldığı söyleyen Özkılınç, sendikal eylem olması gerekçesiyle cezaların mahkemeler tarafından iptal edildiğini belirtti.

‘Yalova Vailisi Selim Cebiroğlu, 27 Mart Cuma günü Yalova Termal Fen Lisesi’ni ziyaret etmiş ve Eğitim Sen üyesi, başarı bir matematik öğretmeni olan Halil Serkan Öz’e öğrencileri önünde ‘Bu saç sakal ne, sen ne biçim öğretmensin, öğrencilerine böyle mi örnek oluyorsun, çık dışarı o sakalını kes, insanlar dışarıda görselen dilenci zannedip para verir’ diyerek hakaret etmiş ve sınıftan kovmuştur.’ diyen Özkılınç, Yalova Valisi Cebiroğlu’nun ağır hakaretlerine nedeniyle kalp krizi geçiren öğretmen Serkan Öz’ün hayatını kaybetmesi nedeniyle Vali’nin derhal görevden alınması ve tüm eğitim ve bilim emekçilerinden özür dilemesini talep etti. Özkılınç’ın yaptığı konuşmanın ardından Heykel Postanesi’ne girilerek İçişleri Bakanlığı ve Yalova Valiliği’ne Valiyi istifaya zorlayan fakslar çekildi.