Bursa Alevi Dernekleri Uğur için sokaktaydı

Geçtiğimiz günlerde Okmeydanı Cemevi önünde polis tarafından vurularak ölen Uğur Kurt için bugün Bursa Alevi Bektaşi Dernekleri Federasyonu sokaktaydı. Alevi derneklerinin çağrısıyla saat 13.00’da Kent Meydanı’nda gerçekleşen eylemde bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

Basın açıklamasını bileşenler adına Hüseyin Olgun okudu. Olgun ’22 Mayıs Perşembe günü istanbul Okmeydanı Cemevi’nde Cenaze erkanının sürdüğü sırada, dışarıda meydana gelen olaylardan dolayı AKP güdümlü polisin hedef alarak açtığı ateş sonucu Uğur Kurt canımız ağır bir şekilde yaralanmıştır. Yardım etmek isteyen canlarımız da polisin saldırılarına mağruz kalmışlardır. Bu nedenle yaralı durumdaki Uğur kurtarılamamıştır. Biz Aleviler olarak bu zulmü 1400 yıldır yaşıyoruz. Dün evlerimizi işaretleyenler, bizleri göçe zorlayanlar, son 1 yılda 9 canımızı çeşitli yollarla katletmişlerdir. Yıllardır resmi yetkililerin havaya ateş açıyor açıklamalarına karşılık, biz Aleviler halen polis kurşunlarıyla katledilmeye devam ediyoruz.’ dedi.

Hüseyin Olgun , Pirimizin de dediği gibi biz Aleviler olarak ‘Bir olalım, iri olalım, diri olalım’ şiarıyla örgütlenmeye devam edeceğiz ve yüreğinde insan sevgisi olan tüm insanlarımızı bu mücadeleye davet edeceğiz. Yapılan saldırının sorumlularının da takipçisi olacağız diyerek basın açıklamasını sonlandırdı.