BTÜ’den göstermelik önlem: Kadınlar için çalışmayan acil durum butonu – Özel Haber

Bursa Teknik Üniversitesi’nin Mimar Sinan Kampüsü’nde öğrencilerin güvenliği yok sayılıyor. Bursaray istasyonu ile üniversite kampüsü arasında yaklaşık 500 metre uzunluğundaki yola öğrencilerin şikayetleri üzerine  sokak lambaları ve acil durum butonları kuruldu. Ancak kurulan acil durum butonlarının çalışmadığı ortaya çıkınca, üniversitenin sahtekarlığı da gün yüzüne çıktı.

Bursa Teknik Üniversitesi’nin bazı fakülte ve bölümleri, 2016-2017 akademik yılını FETÖ operasyonları kapsamında kapatılan Orhangazi Üniversitesi’nin Mimar Sinan Kampüsü’nde devam ettiriyor. BTÜ öğrencilerinin ve bölge halkının her gün kullanmak zorunda kaldıkları yaklaşık 500 metre uzunluğundaki Bursaray Mimar Sinan İstasyonu ile kampüs arasındaki yolun izbe bir şekilde olmasından dolayı özellikle kadın öğrenciler tedirginlik yaşıyor.

BTÜ’lü kadın öğrencilerin üniversite yönetimine şikayeti üzerine yol boyunca sokak lambaları döşendi. Döşenen sokak lambalarından 3’üne de öğrencilerin herhangi bir tehlike anında kullanabilecekleri acil durum butonları yerleştirildi. 500 metre uzunluğundaki yola sadece 3 tane acil durum butonu yerleştiren üniversite yönetimi, öğrencilerin tehlike anında basmaları durumunda özel güvenliğin müdahale etmek için harekete geçeceği bir sistem kurdu.

Göstermelik güvenlik

Yolun uzunluğu ve bölgenin genişliği göz önüne alındığında kurulan sistemin yetersizliği ortadayken, öğrencilerin güvenlik butonunu denemesiyle bir gerçek daha ortaya çıktı. Üniversite yönetiminin kurdurduğu acil durum butonlarının çalışmadığı belirlendi. Kurulalı 10 gün olmayan sistemin çalışmaması ile Bursa Teknik Üniversitesi yönetiminin öğrencilerin güvenliğini göstermelik önlemlerle aldığı gerçeği de gün yüzüne çıktı.

BTÜ’lü kadınlar, üniversitenin acil olarak bölgede güvenliği arttırıcı önlem alması gerektiğini belirterek, gereken güvenlik önlemleri alınana kadar tepki göstermeye devam edeceklerini belirtiyorlar.

BursaMuhalif.com